Saç Ekiminde Tepe Bölgesinde Başarı Oranı Ne Kadardır? Saç Ekiminde Tepe Bölgesinde Başarı Oranı Ne Kadardır?
Saç Ekiminde Tepe Bölgesinde Başarı Oranı Ne Kadardır?

Saç Ekiminde Tepe Bölgesinde Başarı Oranı Ne Kadardır?

01.02.22

Saç ekimi, son yıllarda yoğun bir şekilde tercih edilen ve uygulanan tıbbi bir işlemdir.  Saç ekimi gelişmiş teknoloji sayesinde kadınlara ve erkeklere rahatça yapılmaktadır. Saç ekiminin, yapılan bölgeye ve yapılma şekline göre birçok çeşidi vardır. Tepe bölgesi yani vertex saç ekimi, birçok kişinin kafasında soru işareti yaratmaktadır. Saç ekiminde tepe bölgesinde başarı oranı son derece merak edilen bir konudur.

Tepe (Vertex) Bölgesi Saç Ekimi

Tepe bölgesine yapılan saç ekimi işlemi diğer bölgelere göre daha zordur ve farklı bir şekilde yapılmaktadır. Bu bölgenin daha zorlayıcı olmasının sebebi; bu alanın dik bir bölge olması ve arkadan bakıldığında çok net bir şekilde fark edilmesidir. Özellikle sık ve gür saçlar elde etmek çok daha zordur. Tepe bölgesinde saçların açılması daha dairesel şekilde olduğundan daha fazla saç köküne ihtiyaç duyulur.  Tepe bölgesi saç dökülmesi erkeklerde daha sık görülse de kadınlarda da nadir olarak görülebilmektedir. Özellikle erkeklerde, saç dökülmesi tepe bölgesinden başlayarak ön bölgelere doğru ilerleyebilir. Bu nedenle tepe (vertex) bölgesi saç ekimine son derece ihtiyaç duyulmaktadır.

Tepe Bölgesi Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminde tepe bölgesinde başarı elde edebilmek için saçın dökülme hızı ve miktarı, donör bölgeden ne kadar faydalanılabileceği ve saçsız bölgenin alanı dikkate alınmalıdır. Ayrıca, donör bölgeden alınan saç kökünün kalitesi, cinsiyet ve yaşa bağlı olarak da saç ekiminde tepe bölgesinde elde edilen başarı değişkenlik gösterir. Özellikle erken yaşlarda tepe (vertex) bölgesi saç ekimi yapmak risklidir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde, tüm bu kriterler göz önüne alınarak tepe bölgesi saç ekimi yapıldığında, yüksek başarı elde etmek mümkündür. Saç kökünün yapısı ve kişinin kelliğinin neye bağlı olduğu iyice araştırılmalı ve buna göre en etkili saç ekimi yöntemi belirlenmelidir.

Tepe bölgesi saç ekimi yorumları dikkate alındığında, tepe bölgesinin iyileşme süresinin diğer bölgelere göre daha uzun sürdüğü ortaya çıkmıştır. Saç ekimi tepe bölgesine yapıldığında, sağlıklı bir şekilde uzayan saçların tam anlamıyla çıkması bir buçuk yılı bulabilmektedir. Tepe bölgesi gül şekli adı verilen döner bir yapıya sahipse düz ekim yapılmamalıdır ve tepe bölgesi için daha özenli saç ekimi yapılmalıdır. Bu sayede daha doğal bir görünüm elde edilebilir.