Saç Ekiminden Sonraki 40 Gün Bunlara Dikkat Edin! Saç Ekiminden Sonraki 40 Gün Bunlara Dikkat Edin!
Saç Ekiminden Sonraki 40 Gün Bunlara Dikkat Edin!

Saç Ekiminden Sonraki 40 Gün Bunlara Dikkat Edin!

01.03.22

Günümüzde saç ekimi, kellik durumu yaşayan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler için bir tedavi yöntemi olarak oldukça yaygın şekilde uygulanmaktadır. Saç ekimi, öncesi ve sonrası süreçleri içerisinde barındıran bir tedavidir. Özellikle saç ekimi sonrası süreç, operasyonun maksimum başarı düzeyine ulaşması konusunda önemli bir yere sahiptir. Özellikle saç ekimi 40 gün dikkat edilmesi gereken noktalar bakımından önem taşımaktadır.

 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

  • İlk Yıkama ve Şampuan Seçimi

 

Saç ekimi sonrası ilk yıkama genellikle 3. veya 4. gün yapılır. Genellikle ilk yıkamanın saç ekimi kliniğinde yapılması önerilir ancak uygun koşullar sağlanırsa evde de yapılabilmektedir. Bu noktada hekimin verdiği yönergelerin tam anlamıyla uygulanması, ekilen saç köklerinin zarar görmemesi açısından önemlidir. İlk yıkama sonrası günlük yıkamalarda tercih edilecek şampuan seçimi, saç ekimi iyileşme sürecini etkileyen unsurlardan biridir. Saç köklerinin hassasiyetine uygun olarak, saç ekimini destekleyici özellikte, saç köklerini besleyici içerikte ve kimyasal olmayan bir şampuan tercihi iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

 

  • Saç Köklerini Darbelerden Korumak

 

Saç ekimi sonrasında özellikle ilk ay, saç ekimi yapılan bölgeye olabildiğince hassas davranılması gerekir. Yatarken mümkün olduğunca yastığın baskı yapmasına engel olacak pozisyonlar tercih edilmelidir. İlk günler kıyafet giyip çıkarırken, saç derisine temastan kaçınılmalıdır. Saç ekimi yapılan bölgede, saç köklerinin tamamen tutunabilmesi için başın her türlü baskı, darbe, kaşıma ve benzeri durumlardan korunmasına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

 

  • Alkol ve Sigara Kullanımı

 

Saç ekimi öncesi ve sonrası süreç için ortak olarak alkol ve sigara kullanımından kaçınılması önerilir. Özellikle saç ekimi sonrası ilk 15 günlük süre içerisinde herhangi bir şekilde alkol ve sigara kullanılmamasına dikkat edilmelidir. İyileşme sürecini sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçirmek için bu önemli bir noktadır.

 

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurların tamamı, işlemin başarısını etkiler. Tüm bunlara dikkat edildiğinde, doğru ürünler kullanıldığında saç ekimi tedavisinden maksimum verim alınması mümkündür.