saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Tüm Detaylarıyla Saç Ekiminden Sonraki İlk 30 Gün!

Tüm Detaylarıyla Saç Ekiminden Sonraki İlk 30 Gün!

18.11.21

Günümüzde sıkça uygulanan tıbbi işlemlerden bir tanesi saç ekimidir. Kadın erkek fark etmeksizin saçı dökülen herkes, saç ekimi yaptırarak estetik anlamda kendilerine olan özgüvenlerini yenileyebilir. Doğru şekilde ve titizlikle yapıldığında, saç ekimi işlemi son derece rahat geçer. Ancak dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Özellikle saç ekimi sonrasındaki ilk 30 gün saç ekimi sürecinin rahat ve başarılı geçmesi konusunda büyük önem taşımaktadır.  

Saç Ekiminden Sonraki İlk Hafta: Kritik Günler

Saç ekiminden sonraki ilk günler çok önemlidir. Bu süreçte, ekilen saç kökleri kaynamaya başlar dolayısıyla bu süreç çok özenli ve hassas davranmayı gerektirir. Bu süreci güzel geçirmek için evde kalmaya ve bol bol dinlenmeye özen göstermek gereklidir. Başı kesinlikle, her türlü olası darbeye karşı korumak çok önemlidir. İlk üç gün, saç köklerinin iyice tutunması amacıyla saç yıkanmamalıdır. Alkollü ve kafeinli içeceklerden, baş ağrısına yol açmamak amacıyla uzak durulmalıdır ve bol bol su içmek faydalı olur. Dışarı çıkılacaksa, buna uygun yumuşak, baş bölgesini güneşten koruyan bir şapka takılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İkinci Hafta

Kritik günlerin geride kalmasıyla, bu süreçte artık yavaş yavaş normal hayata dönülür. Yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır: Başın darbe alma ihtimaline karşın, spor bir süre daha yapılmamalıdır. Saç kesimi yapmak için de henüz erken bir süreçtir dolayısıyla beklenmelidir. Yaraların iyileştiği ve kabuk bağladığı bu günlerde, kabukların kendi akışında, doğal bir şekilde dökülmesi gerekir, kişinin kendisinin koparması iz kalmasına neden olabilir. Yağmura ya da fazla güneşe maruz kalmamak için şapka takılması, bu günlerde de önemlidir. Özellikle saç yıkandıktan sonra mümkünse doğal yollarla saç kurutulmalıdır.

Rahat ve Ağrısız Günler: İkinci Haftadan Sonrası

İkinci hafta ile saç ekimi 1 ay sonrası ağrılar büyük oranda azalır ve yaralar iyileşir. Saç kökleri iyice tutunmaya başlar ve normal hayata dönülür. Ancak bazı tedbirleri elden bırakmamak bu süreçte de önem taşır. Koşu gibi başı zorlamayan hafif sporlara başlanabilir ancak boks ya da vücut geliştirme gibi ağır ve riskli sporlara başlanmaması gerekir. Sigara içilmeye başlanmaması en iyisidir ancak içiliyorsa da minimumda tutulmaya çalışılmalıdır. Saç yıkama işlemine bu günlerde de dikkat etmek ve olabildiğince hassas davranmak gereklidir; başa darbe gelmemelidir ve sürtünmelerden olabildiğince kaçınmak gerekir. Her zaman her konuda olduğu gibi, bu süreçte de beslenmeye özen gösterilmelidir ve gerekli vitaminler alınmalıdır.