Blog Blog

Blog

Bioxcin Blog

cocuklarda-sac-dokulmesi

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

22.07.19

Saç dökülmesi saçlarımızın sağlıklı olabilmesi için gerekli bir durumdur. Zayıflayan saçlarımız kendilerini yenilemek için dökülürler ve bunların yerine sağlıklı saçlarımız meydana gelir. Fakat bu dökülmenin belli bir miktarda olması gerekmektedir. Saç dökülmesi sadece yetişkinlerde meydana gelmez. Saç dökülmesi yeni doğan bebekler, ergenler ve yetişkinlerde görülebilir. Az miktarda dökülen saçlar sorun teşkil etmez yalnız yoğun saç dökülmeleri ciddi bir sağlık problemidir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

B12, kansızlık, demir eksikliği, vitamin eksikliği, çinko eksikliği gibi nedenler saç dökülmesine sebep olabileceği gibi saç dökülmesi; guatr, kanser, tiroit bezi gibi hastalıkların da sonucu olabilir.

Saç mantarı: Saç mantarı saç diplerinde görülen iltihaplanmalar sonucunda oluşur. Saç mantarı saç derisinde kuruma ve pullanma gibi sorunlara neden olur.

Geçirilen çeşitli hastalıklar da saç dökülmesine sebep olur. Özellikle lupus hastalığı saç dökülmesi sorununa neden olur ve yeni saç çıkışlarını engeller. Hastalık yaşanırken ya da sonradan saç derisinde kızarıklıklar, kabarcıklar ve pullanmalar görülür. Çocuklarda saç dökülmesi bir hastalıktan dolayı oluşabilir ancak bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Genetik saç dökülmeleri: Çocuklarda saç dökülmesinin sebeplerinden biri de genetik faktörlerdir. Ailede görülen saç problemleri çocuklarda da görülebilir.

Trikotilomani (Saç koparma hastalığı): Çocuklarda saç dökülme sebeplerinden biri de trikotilomani olabilir. Çocuk saç ve kaşlarını sürekli çeker ve kendini engelleyemez. Trikotilomani psikolojik bir rahatsızlıktır ve stres kaynaklı olarak görülür. Hem stres hem de saç çekme sonucunda bölgesel kayıplar ortaya çıkacaktır. Mutlaka psikiyatrik yardım alınmalıdır.

Saçkıran: Alopesi yani saçkıran bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanır. Saç kökleri yeteri kadar beslenemez. Bunun sonucunda iltihaplanma ve şişlikler meydana gelip saç dökülmesi gerçekleşir. 5 yaşından itibaren çocuklarda saçkıran başlayabilir. Saçta dairesel dökülmeler gerçekleşir. Çocuklarda saçkıran sebeplerinden biri yanlış beslenmedir. Sağlıklı beslenmeyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli vitamin ve mineraller alınır. Bu sayede saç dökülmesi önlenmiş olur.

Travmalar: Yaşanan ani şoklar, yaralanmalar, uzun süreli ilaç kullanımı gibi değişimler vücutta travma etkisi yaratır. Bu da saç kayıplarına sebep olur.

Enfeksiyon: Saç derisinde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar saç dökülmesine neden olurlar. Solunum yolları ve açık yaralar bakterilerin vücuda girdiği yerlerdir. Diyabet, tiroit kanser gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara sahip kişilerde enfeksiyona bağlı saç dökülmesi daha fazla görülür.

Kimyasal ürün kullanımı: Şampuan başta olmak üzere saç için kullanılan birçok ürün içeriğindeki kimyasallar yüzünden saça zarar vermektedir. Ayrıca saç şekillendiriciler de saçın zarar görmesine neden olurlar.

Alopesi totalis: Özellikle bağışıklık sistemi zarar görmüş kişilerde saç dökülmesine neden olur. Alopesi totalis hastalığında saç kökleri zarar gördüğü için dökülen saçların yerine yenileri gelmez ve saçların uzaması durur. Tedavi edilmesi zordur çünkü saç dökülmesinin en ilerlemiş halidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan herkeste görülebilir. Tıbbi müdahale gerektirir.

Çocuklarda saç dökülmesi gözlendiğinde bir cildiye uzmanına danışılması ve saç dökülme nedeninin tespit edilmesi gerekir. Çocuklarda saç dökülmesi sebeplerinden en önemlisi sağlıksız beslenmedir. Gerekli vitamin ve mineraller alınmazsa saç dökülmesi yaşanır. Yanlış saç bakımları saça zarar verir ve dökülmesini sağlar. Saç bakım ürünlerinin içeriklerine bakılıp ona göre seçilmelidir.