yağlı ciltler için güneş kremi seçmenin püf noktaları

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Seçmenin Püf Noktaları

20.07.23

Hayatın temel kaynaklarından biri olan güneş, tıpkı gökyüzünün olduğu gibi tüm canlı yaşamının da kalbidir. Başta sınırsız bir D vitamini kaynağı olmak üzere sayısız faydası bulunur. Ancak güneşin zararlı etkileri de göz ardı edilemez. Bunların başında güneşten yayılan UVA ve UVB ışınları gelir. Bu ışınlar; kırışıklıklara, cilt sorunlarına ve hatta kansere bile neden olabilir.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yollarından biri, güneş kremi kullanmaktır. Elbette bu noktada cilt tipinize uygun içeriklere sahip ürünleri tercih etmeniz de oldukça önemlidir. Yazının devamında yağlı ciltler için güneş kremi önerisi ve seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken ipuçları gibi pek çok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Cilt Tipi Belirleme: Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler Nasıl Güneş Kremi Kullanmalı?

Yağlı cilt tipine sahipseniz "non-komedojenik" olarak etiketlenmiş güneş kremleri sizin için uygun bir tercih olabilir. Bu etiket, ürünün gözenekleri tıkamayacağını ve sivilce oluşumuna yol açmayacağını gösterir. Dilerseniz yazının devamında yağlı ciltler için güneş kremi önerisinin detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Yağlı Cilt Nedir? Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kremin Hafif Yapıda Olmasına Dikkat Edin

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tercih edeceği güneş kremlerinin hafif yapılı olması önemlidir. Hafif formüller, cildinizi ağırlaştırmadan nemlendirir, gözeneklerinizi tıkamaz. Bu ürünlerin suya dayanıklı olması da tercih edilen bir özelliktir. Bu şekilde cildinizde yağlı bir his oluşmadan güneş koruması sağlayabilirsiniz. Ayrıca matlaştırıcı etkisi olan kremler ile yağlı cilde sahip olan pek çok kişinin muzdarip olduğu cilt parlaması sorununu da kontrol altına alabilirsiniz.

Seçeneğiniz Güneş Kremi Komedojenik Olmamalı

Komedojenik ürünler, gözenekleri tıkayarak siyah nokta ve akne oluşumuna zemin hazırlayabilir. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin non-komedojenik olarak etiketlenen güneş kremlerini tercih etmesi önerilir. Bu tür kremler hem cildinizi tahriş etmeden nemlendirmeye hem de cilt gözeneklerini tıkamadan güneş koruması sağlamaya yardımcı olur. Cildinizin nefes almasını ve sağlıklı kalmasını destekleyen bu ürünleri tercih ederek yağlı cildinize uygun bakımı ve korumayı sağlayabilirsiniz. 

Hızlı Emilen ve Parlama Yapmayan Bir Güneş Kremi Seçin 

Hızlı emilen bir güneş kremi, cilde kolayca nüfuz eder, yağlı bir his bırakmaz. Bu özelliğe sahip olan güneş kremleri, cildi ağırlaştırmadan ve gözenekleri tıkamadan nemlendirir. Ayrıca parlama yapmayan bir güneş kremi, cildinizin mat ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde gün boyunca istenmeyen parlama sorunundan kaçınabilirsiniz. 

Antioksidan Özellikli Bir Güneş Kremi Edinin 

Yağlı cilt güneş kremi seçimi, antioksidan özelliklere sahip olan ürünler arasından yapılmalıdır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak cildi koruyan bileşiklerdir. Örneğin; yeşil çay içerikli güneş kremleri, güçlü antioksidan özellikleriyle bilinir. Yeşil çayda bulunan polifenoller cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korurken aynı zamanda parlama ve akne sorununu da azaltmaya yardımcı olabilir.

Yağlı Ciltler Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş kremi seçerken cilt tipine uygun ürünlere yönelmek oldukça mühimdir. Örneğin; kuru ve yağlı ciltlerin yapıları, ihtiyaçları ve hassasiyetleri birbirinden farklıdır. Sizin için derlediğimiz yağlı ciltler için güneş kremi önerisini ve diğer bilgileri bu doğrultuda hazırladık. 

Yağlı ciltler için güneş kremi seçerken bazı özelliklere dikkat etmek önemlidir. Öncelikle yağsız veya hafif formüle sahip olan güneş kremlerini tercih etmekte fayda vardır. Bu ürünler, ciltte ağır bir his bırakmadan hızla emilir, parlama yapmaz. Yağlı ciltler için en iyi güneş kremi seçenekleri, matlaştırıcı etkiye sahip olan ürünlerdir.

Cildi yağlı olan bireyler, SPF (güneş koruma faktörü) değeri yüksek olan güneş kremleri tercih edebilir. En az SPF 30 olan kremler, güneşin zararlı ışınlarına karşı daha etkin bir koruma sağlar. Güneşten en etkili korunmanın yolu 50 SPF güneş kremleri kullanmaktır. Bu detaylara dikkat ederek yağlı cildinize en uygun güneş kremini seçebilirsiniz.