cilt bakım rehberi

5 Pratik Adımda Yaz Ayları İçin Cilt Bakım Rehberi

20.07.23

Yaz ayları, deniz ve havuz keyfi ile taçlanan tatillerin ve sosyal etkinliklerin yoğun olduğu bir dönemdir. Ancak bu mevsimde cildimiz güneşin zararlı etkileriyle karşı karşıya kalabilir ve su kaybederek nem dengesi bozulabilir. Dolayısıyla yaz mevsiminde doğru bir cilt bakımı rutini uygulamak büyük önem taşır. Peki güneşin iyiden iyiye etkisini hissettirdiği yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır? Yaz aylarının keyfini çıkarırken sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak pratik bakım önerilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bedenin en değerli parçalarından biri olan cilt, âdeta vücut sağlığını yansıtan bir tuvaldir. Cilt bakımı, yalnızca yaz aylarında değil, her mevsim önem taşıyan bir konudur. Elbette güneşin etkilerinin arttığı ve nem oranlarının yüksek seyrettiği sıcak günlerde “Yazın cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusu daha sık sorulur. 

Yaz Aylarında Sizlere Yol Gösterecek Cilt Bakım Önerileri

Yaz aylarında cilt sağlığını korumak ve desteklemek adına bazı temel adımlar atılabilir. Evde cilt bakım rutini belirlemek, doğru ürünleri kullanmak ve günlük temizlik alışkanlıklarına özen göstermek, cildinizin nem dengesini korunmanıza ve sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. 

Güneş Kremi ile Cildini Koru!

Güneş, başta kemik yapımı için gerekli olan D vitamini sentezi ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile pek çok fayda sağlar. Elbette güneş ışınlarının insan sağlığı açısından zararlı etkileri olduğu da unutulmamalıdır. UVA ve UVB ışınları, cildin üst ve derin tabakalarına nüfuz ederek cildin yaşlanmasına, kırışıklıklara ve güneş yanıklarına neden olabilir. 

Cilt bakımı rutinlerinin vazgeçilmez bileşeni güneş kremleri, cildi zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Özellikle sıcak mevsimlerde güneş ışınlarının yeryüzüne dik açıyla geldiği dönemlerde tercih edilse de güneş kremlerinin esasen yılın her döneminde kullanılması tavsiye edilir.

Cildiniz için Nemlendirici Kullanın

Sıcak hava, güneş ve deniz suyu gibi faktörler cildi kurutabilir, nem dengesinin bozulmasına yol açabilir. Dolayısıyla yazın cilt bakımı rutininize cilt tipinize uygun bir nemlendirici eklemeniz büyük öneme sahiptir. Hafif ve nemlendirici özelliklere sahip bir ürün, cildinizi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. 

Nemlendirici kremler; cildi yumuşatır, elastikiyetini korur ve kuruluğun önüne geçer. Üstelik güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir tabaka oluşturarak cildinizi güvende tutar. Yaz aylarında hafif formüle sahip nemlendiriciler tercih ederek cildinizi ağırlaştırmadan ve yağlandırmadan nemlendirmenize yardımcı olur. İyi nemlendirilmiş bir cilt, sağlıklı ve aydınlık görünümünü korur.  

Düzenli Olarak Yüzünüzü Yıkayın

Düzenli periyotlarla yüz yıkamak, cildi temiz ve sağlıklı tutmanın önemli bir adımıdır. Sık sık yüzünüzü yıkamayı rutininize ekleyerek gündelik yaşamın beraberinde getirdiği kir ve yağ birikimini azaltabilirsiniz. Böylelikle ölü deri hücrelerini temizleyerek gözeneklerinizin tıkanması da önlenebilir. Bu sayede akne ve siyah nokta gibi cilt problemleri ile karşılaşma riski azalacaktır. Cildin doğal nem dengesini korumayı destekleyen bu işlemin sıcak yerine ılık su ile yapılması önerilir; zira sıcak su cildi kurutabilir. 

Ferahlatıcı Temizleme Ürünleri Tercih Edin

Yaz mevsimi, cildin güneşe, sıcağa ve nem değişimlerine maruz kaldığı bir dönemdir. Dolayısıyla “Yazın cilt bakımı yaptırılır mı?” sorusuna olumlu yanıt vermek mümkündür. Elbette yazın cilt bakımı rutinine dâhil edilecek ürünlerin cildi temizleme işlevinin yanı sıra canlandırıcı ve ferahlatıcı etkiye sahip olması da mühimdir. Sıcak havalar, ciltte terleme ve yağlanma gibi etkiler gösterebileceğinden doğal ve zengin içeriklerle formüle edilen temizleyici ürünler cildi temiz, nemli ve canlı tutmaya yardımcı olur.