saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
A’dan Z’ye Saç Ekim Süreci

A’dan Z’ye Saç Ekim Süreci

13.10.21

Giderek yaygınlaşan bir uygulama olan saç ekimi, yoğun saç dökülmesiyle karşılaşan kişilerin başvurduğu bir tedavidir. Saç önce incelir ardından tamamen dökülür. Bu tip saç dökülmeleri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmesine rağmen erkeklerde çok daha sık görüldüğü için erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Erkek tipi saç dökülmesine sahip olan hastalar saç ekimi yaptırabilir. Erkek tipi saç dökülmesi ortalama 40 yaşına kadar devam ettiğinden saç ekimi için bu yaşların altı tavsiye edilmez. 40 yaşın altında olup saç ekimi yaptıran hastaların saç dökülmelerinin devam edebileceğini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu yüzden 2. veya 3. seanslara ihtiyaç duymaları muhtemeldir.

Saç Ekim Süresi Ne Kadardır?                                                                           

Gereken kan tahlilleri, diğer testler ve tetkikler de yapıldıktan sonra bir sorun olmadığı takdirde saç ekim süreci başlar. Saç ekimi esnasında hastalara lokal anestezi uygulandığından hastalar herhangi bir acı hissetmezler. Saç ekimi işlemi ortalama 3-5 saat sürmektedir. Hastalar 15 günlük bir dinlenme sürecinin ardından normal hayatlarına dönebilirler.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?                                               

Saç ekiminden sonraki ilk üç gün boyunca saçların yıkanmaması tavsiye edilir. Üç günün sonunda ılık suyla duş alınabilir. Yine ilk üç gün ekim yapılan bölgenin üzerine yatılmaması, kaşınılmaması ve darbelerden kaçınılması gerekir. İlk 15 gün boyunca havuza ve denize girilmemesine ve saç ekimi yapılan bölgenin direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

 

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır ve Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası bandajların dışarısında bırakılan alanlarda sarı-kahverengi kabuklanmalar görülmesi normaldir. Hatta bu durum iyileşme sürecinin bir parçası olarak görülmektedir. Hastanın bu kabukları koparmaması gerekir. 7 ile 10 gün arasında bu kabuklar dökülecek ve saç ekilen alan iyileşecektir. Kabukların tamamen dökülmesinden sonra yeni ekilen saçlarda da dökülme görülebilmektedir. Hastanın saç ekiminin tutmadığı konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü bu tip dökülmeler normal kabul edilmektedir. Yeni saçların çıkmaya başlaması ise 3 ayı bulmaktadır. Değişimin en çok görüldüğü aylar genellikle saç ekiminden sonraki 5. ve 6. aylardır. Bundan sonraki 6 ay içinde de ekilen saçların tamamına yakını çıkmış olur. Yani saç ekimi süreci toplamda 1 yıl içerisinde tamamlanmaktadır.