genç yaşta saç ekimi  yapılır mı? genç yaşta saç ekimi  yapılır mı?
Genç Yaşta Saç Ekimi Yapılır mı?

Genç Yaşta Saç Ekimi Yapılır mı?

14.01.22

Çeşitli sebeplerden dolayı kalıcı saç kaybı yaşamış olan kişiler, saç ekimi tedavisiyle eski saçlarına kavuşabilirler. Bazı durumlarda saç kaybı erken yaşlarda görülebilir. Saçların ön kısımlarında başlayan açılmalar kelleşme sorununu işaret eder. Erken yaşta görülen durumlarda ileriye yönelik önlemler alınması faydalı olacaktır.

 

Saç ekimi yapılmadan önce, yoğun saç dökülmesinin kaynağı konusunda detaylı tetkikler yapılmalıdır. Tetkiklerin sonucuna göre en son çare olarak saç ekimi önerilebilir. Peki saç ekiminde belli bir yaş sınırı var mıdır? Genç yaşta saç ekimi yaptırmak mümkün müdür?

 

Saç Ekiminde Yaş Faktörü

 

20-65 yaş arasındaki herkes saç ekimi operasyonunu yaptırabilir. Saç ekimi operasyonunda belirleyici kısım yaş değil, dökülme şeklidir. Genç yaşta saçların ön kısımlarında açılma görülmeye başladıysa, bu genellikle ileriki yaşlarda kellik sorununun oluşacağına işaret eder. Yoğun saç dökülmesine ne kadar erken önlem alınırsa o kadar verimli sonuç alınabilir. Gençler, saç dökülmesini ciddiye alarak bir dermatoloğa başvurmalıdır. Gerekirse saç ekimi tedavisi önerilebilir. Yani genç yaşta saç ekimi yapılabilmektedir.

 

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin alınarak saç kaybı oluşmuş bölgeye ekilmesi işlemidir. Bu nedenle erken yaşta yapılan saç ekimi işlemleri daha iyi sonuçlar verecektir. Sağlıklı saç kökünün alınacağı bölgedeki saçların yoğunluğu bu noktada önem taşımaktadır. Ayrıca saç dökülmesinin durmuş olması da saç ekiminden alınacak verimi etkileyecektir. Erkeklerde özellikle 30’lu yaşların sonları, 40’lı yaşların başlarında dökülme hızı azalır. Bu nedenle saç ekimi işlemi en çok bu yaşlarda sonuç vermektedir. 20’li yaşlarda yapılan saç ekimi tedavilerinden de olumlu sonuç alınabilir fakat bazı durumlarda dökülme devam edebileceğinden, saç ekiminde ikinci veya üçüncü seanslara ihtiyaç duyulabilir.

 

Saç dökülmesi her yaşta görülebilir ve sebepleri genetik veya çevresel olabilir. Bu sorun ciddiye alınmalı ve altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Çoğu zaman destekleyici vitaminlerle, dökülme karşıtı şampuanlarla bunun önüne geçilebilse de ileri seviye saç dökülmeleri saç ekimi işlemiyle sonuçlanabilmektedir. Hastanın ihtiyaçlarına ve isteğine göre 20’li yaşlardan itibaren saç ekimi işlemi yapılabilmektedir. Unutmayın, doğru yöntemlerle saç dökülmesinin önüne geçilebilir ve saçlar eski sağlığına ve görüntüsüne kavuşabilir. Bu noktada önemli olan, saç dökülmesinin kaynağının belirlenip bu doğrultuda tedavi uygulanmasıdır.