Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz? Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?
Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

18.08.22

Saç ekimi, şiddetli ve kalıcı saç dökülmesi için etkili bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi; genetik etkiler, hormonal dengesizlikler, hastalık ilaç kullanımı ve çevresel faktörler gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi, genetik yapı ve hormonlar nedeniyle meydana gelebilir ve çoğu zaman önlenemez. Saç ekimi bu tip saç dökülmelerine kalıcı çözüm sunar. Saç ekimi yaptırmak için kişinin belirli kriterleri sağlıyor olması gerekir. Kriterler sağlanmadığında saç ekimi tedavisi yapılamaz. ‘’Saç ekimi kimlere uygulanır?’’ sorusu, işlemi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilen noktalardan bir tanesidir.

 

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

 

  • Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Genetik etkiler, hormonal bozukluklar, hastalık ve ilaç kullanımı gibi sebeplerden meydana gelen saç dökülmesi durumlarında durumları için saç ekimi yapılabilir.
  • Fiziksel gelişimini tamamlamış, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan ve saç dökülmesi süreci tamamlanmış kişiler saç ekimi için uygun kabul edilir. Ayrıca saç ekimi yaptıracak kişide yeterli sayıda sağlıklı saç kökünün bulunuyor olması da önemli bir kriterdir. Bu kriterleri sağlayan herkes cinsiyet fark etmeksizin saç ekimi işlemi için uygundur.

 

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

 

  • Doğuştan kellik sorunu yaşayan kişiler için saç ekimi uygun değildir. Saç ekimi için kişiden kök hücre alınması gerekir. Doğuştan saçı olmayan kişilerde bu kök hücreler bulunmadığından saç ekimi uygun değildir. Bu kişilere genellikle protez saç kullanımı tavsiye edilir.
  • Saç ekimi ameliyatı öncesinde çeşitli tetkikler yapılır. Saç ekimi, kalp hastalığı, diyabet, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları olan kişiler için uygun değildir.
  • Tansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) rahatsızlıkları olan kişilere saç ekimi önerilmemektedir.

 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin alanında uzman bir doktorla detaylı görüşmeleri önemlidir. Saç ekiminden etkili bir sonuç alınabilmesinde, hastanın tedavi için tüm kriterleri sağlıyor olması gerekir. Bu nedenle saç ekimi öncesi gerekli tahlillerin ve analizlerin yapılması işlemden başarılı bir sonuç elde edilmesi için önemli aşamalardan bir tanesidir.