Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır? Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?
Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

31.03.22

Saç ekimi, çeşitli nedenlerden dolayı saç kaybı yaşayan kişilerin sıkça tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi operasyonu, öncesi ve sonrası da göz önünde bulundurularak bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Özellikle operasyon sonrası süreç kritik olmakla beraber, tedavinin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Saç ekimi, her mevsim yapılabilir ancak operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar mevsimden mevsime değişiklik gösterebilmektedir.

Kış mevsiminde saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler için de saç ekimi sonrası soğuk hava koşullarında spesifik olarak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

 

Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi işlemi kışın yaptırıldığında, spesifik olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, operasyon sonrasında soğuktan korunmaktır. Yağış, şiddetli rüzgar gibi olumsuz hava koşulları saç ekimi sonrası iyileşme sürecini de olumsuz etkileyebilir.

Saç ekimi sonrası ilk ay, ekim yapılan bölge için oldukça hassastır. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için her türlü temas ve riskli durumlara dikkat edilmelidir. Kış aylarında olumsuz hava koşullarından korunmaya çalışırken kullanılacak şapkaların çok sıkı olmaması pamuklu ve mümkün olduğunca rahat ürünlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Kış aylarında soğuk hava koşulları, saç derisinin nemini kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle özellikle kış aylarında saç ekimi yapılan bölgenin nemli tutulması önemlidir.  Bol su tüketmek, dengeli ve düzenli beslenmek ve doğru saç bakım ürünleri ile saç derisinin nem dengesini sağlamak mümkündür.

 

Kış Mevsiminde Saç Ekimi Sonrası Spor Yapılabilir mi?

Kış aylarında terleme riski, diğer aylara göre daha düşük olsa da, terlememeye özen gösterilmeli ve terlemeye sebep olabilecek spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Terlemek, yeni ekilen saç köklerine zarar verebileceğinden mümkün olduğunca terleten aktiviteler yapılmamalıdır.

 

Sonuç olarak, saç ekimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar, mevsim değişikliklerine göre farklılık gösterebilir. Saç ekimini yaptırdığınız mevsime göre neler yapılması gerektiğini bilmeniz faydalı olacaktır.