saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi 1 Aylık Süreçte Neler Yaşanır?

Saç Ekimi 1 Aylık Süreçte Neler Yaşanır?

13.10.21

Saç ekimi yaptıran herkes için ilk bir aylık süreç saç köklerinin uyum sağlaması açısından oldukça önemlidir. Saç ekiminden sonraki 48 saat bu bir aylık dilime giriş zamanıdır. Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra saç köklerine tavsiye edilenin dışında herhangi bir kozmetik ürün değdirilmemelidir. Ekim sonrasında yapılan uyarılara dikkat edilmemesi saç derisinin ve köklerinin iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. İyileşme sürecinin tam anlamıyla ve zamanında gerçekleşebilmesi ilk ay yapılanlara bağlı olarak değişebilir.

Saç Ekiminde Acı Hissedilir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de saç ekiminde acı hissinin olup olmadığıdır. Elbette kullanılan iğneler ve kalemlerden ötürü acı mevcuttur ancak yapılan lokal anestezi sayesinde hastalar hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmez, son derece konforlu bir şekilde işlem tamamlanır. Kullanılan tekniklere bağlı olarak hiç acı vermeyen teknikler de mevcuttur. Özellikle de ağrısız ve acısız olan yöntemler tercih edildiğinde çok daha rahat geçen bir sürece merhaba denilebilir. Operasyon esnasında gelişebilecek komplikasyonların ihtimalleri de doktorlar tarafından hastalara net bir şekilde iletilir. Böylece işlem öncesine, esnasına ve sonrasına dair tüm bilgileri almış olurlar. Lokal anestezi kullanımı her zaman daha fazla tercih edilir. Hastaların uyutulması ya da genel anestezi uygulanması söz konusu değildir.

Saç Ekimi 1 Aylık Süreçte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında tüm süreç boyunca dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Saçların yıkanma durumu, enfeksiyon oluşma riski, kurutma işlemleri gibi temel ihtiyaçlar ve ihtimaller ilk bir aylık süre daha fazla önem kazanır. Bu nedenle saç derisine zarar vermemek, kozmetik ürünü kullanmamak, ekim yapılan bölgenin üzerine yatmamak ve saç köklerini kaşımaktan kaçınmak oldukça önemlidir. Ağır fiziksel hareketlerden uzak durmak, güneşe maruz kalmamak, çok sıcak ve çok soğuk temaslarda bulunmamak gerekir. Saç dersini olumsuz etkileyecek her türlü eylemden kaçınılmalıdır.