Saç Ekimi Sonrası 90 Günlük Süreç Saç Ekimi Sonrası 90 Günlük Süreç
Saç Ekimi Sonrası 90 Günlük Süreç

Saç Ekimi Sonrası 90 Günlük Süreç

29.04.22

Saç ekimi, saç kaybı yaşayan kişiler için oldukça etkili bir estetik tedavi yöntemidir. Saç ekimi işlemi bir günde tamamlanabilse de işlem sonrası tedavi süreci de operasyonun başarısı açısından önem taşır. Özellikle saç ekimi sonrası 90 gün, tedavi sonrası değişimler ve dikkat edilmesi gereken kısımlar bakımından oldukça önemlidir.

 

Saç Ekiminden Sonraki İlk 2 Hafta

Saç ekimi işleminden sonra saç derisinin en hassas olduğu dönemdir. Bu nedenle saç ekiminden sonraki ilk 2 haftalık süreçte, saç derisinin hassasiyetine uygun davranılması tavsiye edilir. Bu noktada, kıyafet giyip çıkarma ve yatıp kalkma gibi basit aktivitelerde bile dikkatli olunmalıdır.

Saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinin başlamasıyla birlikte, saç derisinde kızarıklık, ödem, kabuklanma ve kaşıntı görülmesi son derece normaldir. Doğal içerikli bir şampuan ile düzenli yıkamalarla kabuklanmalar ilk 2 hafta içerisinde saç derisini terk edecektir. Bu aşamada saç derisine yapılan temaslarda, ekilen saçların zarar görmemesi için, dikkatli olunmalıdır.

Saç ekimi sonrasında yaşanan kaşıntı sorununda, mümkün olduğunca temastan kaçınmak ve kaşıma ihtiyacı duyulduğunda nazik hareketlerle bu ihtiyacın giderilmesi tavsiye edilir. Şiddetli kaşınma durumlarında mutlaka doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

 

Saç Ekiminde İlk Ay

 

Saç ekimi işlemi yapıldıktan 1 ay sonra, saç derisindeki kabuklar dökülmüş, ödem ve şişlikler geçmiş ve kaşıntı da azalmış olur. Kafa derisinin kızarıklığı, kişinin hassasiyetine göre 1 ay sonrasında da görülmeye devam edebilir. Bu durum da bazı hastalarda moral bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca saç ekimi işleminden 1 ay sonra şok dökülme adı verilen bir saç dökülmesi görülmeye başlar. Şok dökülme birçok hasta için mental olarak zor olsa da, sürecin bir parçasıdır ve geçici bir durumdur.

 

Saç Ekiminde 90 Gün

 

Şok dökülme süreci genellikle 2.ayın sonunda tamamlanır. Şok dökülme sonrasında, düzensiz dökülmeler estetik olarak istenmeyen bir görünüme neden olabilir. Ayrıca bu süreçte saç derisinde sivilceler ve saçta kepek gibi sorunlar görülebilir. Bu gibi sorunları en aza indirmek adına doğru bir saç bakım ürününün kullanılması tavsiye edilebilir.

Bu süreçte doğru bir şampuan ile, olumsuz durumları daha hasarsız ve rahat atlatmak mümkündür. Saç köklerini besleyici özellikte ve kimyasal içermeyen ürünler, şok dökülme sürecinin daha rahat atlatılmasını sağlarken, 4.aydan sonra çıkmaya başlayacak olan yeni saçların da çıkışına destek olacaktır.