Saç Ekimi Acıtır mı? Saç Ekimi Acıtır mı?
Saç Ekimi Acıtır mı?

Saç Ekimi Acıtır mı?

21.04.22

Saç ekimi yaptırmayı düşünen birçok kişinin merak ettiği noktalardan bir tanesi de ‘’Saç ekimi acıtır mı?’’ sorusudur. Saç ekimi öncesi hastaların en çok endişelendiği konu da saç ekimi esnasında ve operasyon sonrası süreçte acı ve ağrı hissedilip hissedilmediğidir.

 

Saç ekimi operasyonu esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez çünkü saç ekimi tedavisi lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Lokal anestezi sayesinde donör bölge ve ekim bölgesi hissizleşir ve hasta işlem esnasında acı hissetmez. Tedavi bitiminde, anestezinin etkisinin geçmesiyle, baş bölgesinde ağrılar meydana gelmeye başlayabilir. Operasyon sonrası verilen ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar da hafifletilir. Saç ekimi sonrasında, yazılan ağrı kesicilerin, ağrı hissedilmese bile operasyon sonrası ilk hafta kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede hastalar, ağrı ve sızının hafife indirilmesiyle rahat bir tedavi süreci geçirirler.

 

Lokal Anestezi Esnasında Ağrı ve Acı Hissedilir mi?

 

Günümüzde gelişen teknoloji, uygulanan teknikler ve anestezik ilaçlar, saç ekimini son derece rahat ve acısız bir tedavi yöntemi haline getirmiştir. Lokal anestezi, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak saç derisi altına uygulanır. Böylece baş bölgesinin hissizleşmesi sağlanır. Lokal anestezi uygulanması sırasında deri altına iğne batmasından dolayı küçük de olsa acı hissedilebilir. Bu aşamada, hastanın tedavi süreci ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilmesi, hastanın mental olarak sürece hazırlanması çok önemlidir.

 

Saç ekimi işlemini ağrısız ve sorunsuz bir şekilde yaptırmak için, işlemin nerede ve kimler tarafından yapılacağına dikkat edilmesi gerekir. Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğundan, anestezik işlemler, ağrı kontrolü ve ekim işlemi için ameliyathane koşulları sağlanıyor olmalı ve işlem bir tıp doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Saç ekimi operasyonunu doğru kliniklerde yaptırdıktan sonra kısa süre içinde normal hayat rutinine dönülebilir. Operasyon sonrası ilk haftalarda baş bölgesinde kızarıklık, hassasiyet ve hafif ağrılar meydana gelebilir. Saç ekiminden sonra doktor takibi ve verilen ilaçlar ile daha rahat bir iyileşme süreci geçirmek de mümkündür. Tüm bu noktalar dikkate alındığında, saç ekimi doğru yerde ve doğru kişiler tarafından yapıldığında son derece acısız ve güvenli bir işlemdir.