saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Donör Bölge İyileşme Sürecinde Yaşananlar

Saç Ekimi Donör Bölge İyileşme Sürecinde Yaşananlar

15.11.21

Saç ekimi işleminde, saç ekilen alan kadar donör bölge de önemlidir. Donör bölge, saç ekilecek alan için kıl köklerinin alındığı bölgeye verilen isimdir. Ense bölgesindeki saç kökleri güçlü olduğu ve genelde bu bölgedeki saçlar dökülmediği için, donör bölge olarak bu alan kullanılır.  Nasıl ki saç ekimi yapılan yerin iyileşmesi için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyorsa, donör bölge açısından da durum bu şekildedir.  

Donör Bölgede Neler Olur?

Saç ekimi sonrası, donör bölgenin iyileşmesi için titizlikle ve özenle bakılması çok önemlidir. Saç ekimi yapılan bölgede olduğu gibi, donör bölgenin de güneşle temas etmesi önlenmelidir. Hem bunu sağlamak hem de yaranın iyileşmesini kolaylaştırmak adına, donör bölgedeki bandaj ilk üç gün çıkarılmamalıdır. Bölgenin suyla temas etmemesi önemlidir. Üç günün sonunda bandaj çıkarılıp saç yıkanabilir ancak yıkama sonrası tekrar pansuman yapılması gerekir. Bu dönemde yaralar iyileşme sürecinde olduğu için kabuk bağlar; bölgenin bol bol nemlendirilmesi ve kabuklara dokunulmaması gerekir. İyileşme sürecinde donör bölgede ağrılar olması son derece normaldir ve kanama olabilir ancak yavaş yavaş iyileşme sürecine geçilmesiyle birlikte, üç günün sonunda ağrılar azalır ve kabuklar iyileşmeye başlar. İyileşen kabuklar kaşıntı yapabilir, bu son derece normaldir. Ancak saç kökleri asla kaşınmamalıdır; kaşımak yaraların iyileşme sürecini geciktirir ve tekrar kanamaya yol açabilir. Kaşıntıyı gidermesi için, donör bölgeye parmaklarla hafif masajlar yapılabilir. İlk üç gün dinlenmek çok önemlidir.

10. Günden Sonra Donör Bölge

Bu süreçte donör bölgedeki yaralar büyük oranda iyileşir. Enseye masaj yapmak kan dolaşımını artırarak donör bölgenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Her noktanın iyileşme süresi farklı olabilir bu nedenle kişiler endişelenmemelidir.  Ayrıca, bazı bölgelerde uyuşukluk ve hissizlik görülebilir, bu gayet normaldir. Bu dönemde ara ara doktora gidilmesi ve donör bölgenin gösterilmesi iyi olur; özellikle yaranın gerektiği gibi iyileşmediği düşünülüyorsa, doktorun kontrol etmesi ve tavsiyeleri faydalı olacaktır.