Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir? Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?
Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

31.03.22

Saç ekimi, yoğun saç dökülmesi sorunu beraberinde saç kaybı yaşayan kişiler için estetik bir tedavi yöntemidir. Saç kaybı yaşamış olan kişilerin, sağlıklı saç köklerinin belli yöntemlerle alınarak, saçsız bölgeye nakledilmesi ile uygulanır.

Saç ekimi tedavisini yaptırmak isteyenler ve yaptırmayı düşünenler, işlemi yaptırmak adına doğru zaman ve saç ekimi için uygunluk gibi konuları merak ederler.

 

Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri olan saç ekimi ne zaman yapılmalı ve saç ekimi için uygun zaman ne zaman olmalı sorularının belirli bir cevabı yoktur. Saç ekimi için en uygun mevsim veya en uygun yaş şeklinde kesin yargılar verilmesi doğru değildir.

Saç ekimi için doğru zamanda yaz veya kış pek de fark etmemektedir. Saç ekimini yaptırdığınız mevsimde fark eden tek şey saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalardır. Örneğin ilkbahar-yaz zamanlarında saç ekimi yaptıracaksanız, işlem sonrası ekim bölgesini güneşten korumanız oldukça önemlidir. Kış aylarında ise saç ekimi sonrasında soğuk hava koşullarından korunmanız gerekir.

 

Saç Ekiminde Yaş Faktörü

Saç ekimi işlemi yaptıracak olan kişiler için, saç ekimine uygunluk bakımından yaş faktörünün önemi tartışılır. Saç ekimi için belli bir yaş yoktur ancak belli durumlar vardır. Bu noktada ‘’saç ekimi hangi aşamada yapılmalı?’’ sorusu devreye girer. Saç ekimi tedavisinden maksimum sonucun elde edilmesi için saç dökülmesi sürecinin büyük oranda tamamlanmış olması gerekir. Saç dökülmesi şiddetli bir şekilde devam ediyorsa bu kişilere saç ekimi önerilmez. Genellikle 30 yaşından sonra dökülmenin seyri yavaşladığından, bu yaş aralığında saç ekimi yaptırılması önerilir. Yirmili yaşlarında saç dökülmesi neredeyse tamamlanmış olan kişiler de saç ekimine uygun adaylar olabilir. Sonuç olarak, saç ekimi tedavisinin kişi için uygun olup olmadığına, yaş faktöründen daha çok kişinin saç dökülmesi durumuna bakılarak karar verilmesi daha uygundur.

Saç ekimi tedavisi öncesi uygun muayeneler ile işlemin hasta için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Saç ekimi için en uygun zaman değil, en uygun koşullar vardır ve bu koşullar sağlandığında işlemden başarılı bir sonuç alınması mümkündür.