Saç Ekimi Kimlere Yapılır? Saç Ekimi Kimlere Yapılır?
Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

21.04.22

Saç ekimi, kalıcı saç dökülmesi ve saçlarda seyrelme gibi problemler yaşayan kişiler için kellik ve seyrek saç problemi için bir çözüm yöntemidir. Saç köklerinin işlevini kaybettiği, dökülme meydana gelmiş olan bölgelere, sağlıklı saç köklerinin cerrahi yöntemlerle ekilmesi ile gerçekleştirilir. Saç ekimi tedavisi, hastaların saç analizi yapılarak kişiye özel olarak planlanır. Bu noktada, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler, ‘’saç ekimi kimlere yapılır?’’ ve ‘’saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?’’ gibi soruların cevaplarını ararlar.

 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

 

Saç ekimi, yoğun saç dökülmesi sonucunda saçlarında seyrekleşme ve kayıp yaşayan kişiler tarafından tercih edilebilir. Genellikle erkekler tarafından yaptırılan estetik bir müdahale olan saç ekimi, kadınlar tarafından da yaptırılabilir. Kadınlar da saç dökülmesi ve seyrekleşme gibi problemler yaşayabilir ve saç ekimi yaptırabilirler.

Saç ekimi işlemi için uygunlukta dikkat edilen kriterler; saç dökülmesinin şiddetinin azalmış olması ve donör olarak belirlenebilecek bölgedeki saçların kalitesini kaybetmemiş olmasıdır. Saç ekimi yaptırmayı düşünen hastalarda gerekli analizler yapılarak, uzman kişiler tarafından saç ekimine uygunluğa karar verilir.

 

Saç Ekiminde Yaş Önemli midir?

 

18 yaşını geçmiş kişiler, gerekli kriterleri sağlıyorsa saç ekimi yaptırabilir. Genellikle genç yaştaki insanların saç dökülme süreçleri devam ettiğinden, tedavi etkinliğini tam olarak gösteremeyeceğinden, dökülme süreci tamamlanmamış kişiler için saç ekimi tavsiye edilmemektedir. Saç ekimi için ideal yaş yoktur ancak ideal koşullar vardır. Saç dökülmesinin tamamlanmış olması, donör bölgedeki sağlıklı saçların yeterli ve kaliteli olması dikkate alınır. Genellikle 30 yaşın altındaki kişiler için etkili sonuç alınamama ihtimali nedeniyle saç ekimi tedavisi önerilmez. Saç ekimi için uygun koşulları sağlayan 30 yaş altı kişiler de saç ekimi yaptırabilirler. Genç yaşın yanı sıra, ileri yaşlarda da saç ekimine uygunlukta aynı koşullar geçerlidir. İleri yaşlarda genellikle saç dökülmesi süreci tamamlanmış olsa da donör bölgeyle ilgili sorunlar çıkabilir.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, doğru kliniklerde detaylı bir şekilde saç analizi yaptırması gerekir. Saç ekimine uygunluğa karar verildikten sonra tedaviye başlanılabilir.