Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir? Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

21.04.22

Saç ekimi, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ve tıpta gelişen teknoloji sayesinde sonuç veren tedavi teknikleri ile etkili bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Saç ekimi; operasyon öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar ile bir bütün olarak kabul edilir ve tam olarak başarılı olunabilmesi için tüm süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilmelidir.

Saç ekimi operasyonu üç temel aşamaya ayrıldığında, saç ekimi öncesi kısım, operasyon esnası ve sonrası kısma göre biraz daha önemsiz görülebilse de saç ekimi öncesi yapılması gerekenler, operasyonun başarısında önemli bir rol oynar.

 

Saç Ekimi Öncesi Üzerinde Durulması Gereken Noktalar

 

Süreç Planlaması:

Saç ekiminde hastaların işlem öncesi süreç ile ilgili bilgilendirilmeleri, işlem esnasında ve sonrasında ne gibi durumların olacağının aktarılması, tedavi planlaması ve hastanın tedaviye hazırlanması açısından önemlidir. Saç ekimi öncesinde hastanın gerekli tetkiklerinin yapılması, alerji gibi durumların oluşmaması açısından da önemlidir. Bu nedenle saç ekimi tedavisi öncesi doktor ile detaylı bir plan yapılması, operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir.

 

Alkol ve Sigara Kullanımı:

Alkol ve sigara, içeriğindeki maddeler nedeniyle kan akışında bozukluğa yol açabileceğinden operasyon öncesinde bu gibi maddelerin kullanımından uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara saç ekimi sırasında ve sonrasında bazı komplikasyonlara yol açabileceğinden, işlemin başarısını da olumsuz etkileyebilir.

 

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık:

Saç ekiminin gerçekleştirileceği gün, saçların temiz olması gerekir. Bu nedenle kimyasal içerikten uzak bir ürünle saçların yıkanması tavsiye edilir. Bu sadece saç ekimi öncesi değil, saç ekimi sonrasında da önemli bir detaydır. Saç bakımında kullanılan ürünlerin içeriği, saç sağlığını doğrudan etkiler. Ayrıca operasyon esnasında giyilecek kıyafet de saç ekimi işlemi bittikten sonra üst değiştirirken saç derisiyle temas etmeyecek ve hastanın rahat edeceği şekilde seçilmelidir.

 

Saç ekiminden önce gerekli noktalara dikkat edilmesi, operasyonun başarısını olumlu yönde arttıran faktörlerdendir. Doktor ile doğru planlama ve saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler noktasında hassas olunması, başarılı bir saç ekimi süreci için önem taşır.