Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur? Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?
Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?

Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Neden Oluşur?

09.06.22

Yoğun saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan saçlarda seyrelme ve kellik gibi sorunlar için en etkili çözüm yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi, cerrahi bir operasyondur ve sonrasında hastaların karşılaşabileceği bazı küçük sorunlar olabilir. Saç ekimi sonrası çatlaklar bu küçük sorunlardan bir tanesidir. Çatlakların oluşup oluşmaması ve büyüklüğü hastadan hastaya değişiklik gösterir.

 

Saç ekimi sonrası oluşumu görülebilen çatlaklar, hasta için estetik bakımdan rahatsız edici olsa da iyileşme sürecinde zaman geçtikçe kendiliğinden geçerek, saç derisi normal görünüme kavuşur.

 

Saç Ekimi Sonrası Çatlak Oluşumu

 

Saç ekimi yapılan bölgede, içerisinde saç kökü bulunmayan küçük kanallar çatlakları oluşturur. Farklı büyüklüklerde oluşabilen saç ekimi sonrası çatlaklar, saç köklerinin kenarlarında ortaya çıkar.

Saç ekimi işleminde, saç köklerinin ekileceği bölge belirlendikten sonra, saç köklerinin ekileceği kanallar küçük kesiler ile açılır. Açılan her kanaldan az bir miktar kan sızıntısı olur ve pıhtılaşma sonucu kuruyarak kabukları oluşturur. Kabuklar kurudukça gerilip büzüşerek birbirinden ayrılır ve bu da çatlak bir görünüme yol açar. Saç ekimi işleminden hemen sonra oluşan kabuklanmalarla çatlak görünüm belirginleşmeye başlar. En yoğun olarak saç ekimi işleminden sonraki 5. ve 8. Günler arasında görülür. Özellikle operasyon sonrası ilk hafta belirginleşen çatlaklar saç ekimi yaptıran birçok kişide görülür ve iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır.

 

Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Ne Zaman Geçer?

 

Saç ekimi operasyonundan sonra oluşan kabuklanmalar, çatlak bir görünüme yol açar ve kabuklanmalar dökülmeye başladığında çatlak görünüm de kendiliğinden geçmeye başlar. Kabuklanmalar, saç ekimi sonrası ilk yıkamadan itibaren düzenli yıkama ile yumuşayarak deriden kendiliğinden temizlenir. Kabukların saç derisini terk etmesi yaklaşık olarak 10 gün sürer. Saç derisini gerginleştirerek çatlak görünüme yol açan kabuklar döküldüğünde saç derisi de gevşeyerek normal bir görünüme kavuşur. Bu süreçte, hastalar estetik kaygılar içinde olsa da, kabukların çabuk dökülmesi için müdahale edilmemelidir. Doğal süreçte, saç yıkama rutiniyle kabukların ve çatlakların kendiliğinden geçmesini beklemek tavsiye edilir.