Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Aylık Süreç Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Aylık Süreç
Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Aylık Süreç

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Aylık Süreç

21.01.22

Saç ekimi günümüzde sıkça uygulanan tıbbi bir işlemdir. Kadın ve erkeklerin rahatlıkla uygulayabileceği saç ekimi operasyonu, gelişmiş teknoloji sayesinde rahatça yapılmaktadır. Ancak yine de saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Saç ekiminin tam anlamıyla iyileşmesi 1 yıl kadar sürebilir fakat özellikle ilk 2 aylık süreç büyük önem taşımaktadır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Ay

Saç ekimi sonrası ilk 10 gün saç derisinde kızarıklık ve ödem görülebilir. Ayrıca baş bölgesinde ağrı, yanma ve batma hissi de sıkça duyulur. Bu dönemde ekilen saç kökleri kaynamaya başlar. Bu nedenle baş bölgesinin olası tüm temaslardan korunması gerekir. Bu anlamda bu süreci evde dinlenerek geçirmek en sağlıklı yöntem olacaktır. Özellikle ilk üç gün saçlar kesinlikle yıkanmamalıdır çünkü bu günler ekilen saç köklerinin saç derisine tutunduğu günlerdir. Saç ekim işleminin en verimli ve sağlıklı şekilde sonuçlanması için baş bölgesi her türlü darbeden korunmalıdır. Saç ekiminden sonraki ilk ay “şok dökülme” olarak adlandırılır; ekilen saç köklerinin büyük bir kısmı hızlı bir şekilde dökülür. Özellikle böyle bir durumla karşılaştığında kişiler tedirgin olmaktadır ama bu dökülme süreci son derece normaldir, hatta iyileşmeye dair iyi bir işarettir. Saç ekimi sonrası ilk ayda yaralar kabuklanmaya ve dökülmeye başlar ki bu da iyileşmeye dair bir işarettir. Kabuklara dokunmamak ve kendi akışında dökülmesine izin vermek gerekir.

Saç Ekiminden Sonraki İkinci Ay

Bu dönemde saçlarda dökülme ve aşırı bir uzama görülebilir. Saçların bir kısmı dökülürken bir bölümü de hızlı bir şekilde uzamaya başlayabilir. Bu süreçte, saçlarda dengesizlik söz konusudur. Ayrıca sivilcelenme ya da küçük küçük kistler de bu dönemde yaygın olarak görülür. Tüm bunlar son derece normaldir ancak sivilcelerin boyutu ve görüntüsü çok rahatsız edici ise doktora gidilmesi yararlı olacaktır. Saç ekiminden sonraki ikinci ayda yatış pozisyonu normale dönebilir ancak yine de baş bölgesini olası darbelerden korumaya gayret etmek gerekir. Bioxcin Forte Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Şampuanı saç ekimi işleminden sonra kullanmak, ekilen saçları korumaya yardımcı olur. Bioxcin Forte Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Şampuan, özel olarak geliştirilmiş formülü ile saçlara daha sağlıklı ve güçlü bir görünüm kazandırmayı hedefler.