Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökümü Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökümü
Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökümü

Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökümü

17.01.22

Saç ekimi, kalıcı saç kaybına kalıcı bir çözüm sunan cerrahi bir operasyondur. Her cerrahi işlemde olduğu gibi saç ekimi öncesi ve sonrası süreçleri vardır. Özellikle operasyon sonrası süreci iyi tanımak, iyileşme dönemini kolaylaştıran unsurlardan biridir.

 

Saç ekimi işleminde saç derisinde küçük kesiler açılarak, sağlıklı saç kökleri kellik oluşan bölgeye nakledilir. Bu nedenle operasyon sonrasında kesiler sebebiyle oluşmuş yaralarda kabuklar görülmesi olasıdır. Kabuklanma operasyon bölgesinin iyileşme sürecinin başladığına işaret eder.

 

Kabuklanma Neden Olur?

 

Nasıl ki iyileşme sürecinde olan tüm yaralarda kabuklanma görülürken, saç ekimi sırasında oluşan tüm yaralarda da kabuklanmalar görülür. Vücut, yaralara karşı herhangi bir mikrop veya enfeksiyon durumunun oluşmaması için koruma amaçlı kabuklanma göstermektedir. İlerleyen iyileşme döneminde kabuklar kendiliğinden saç derisini terk edecektir.

 

Kabuk Dökümü Süreci

 

Saç ekimi operasyonu sonrasında ekim bölgesinde kabuklar oluşmaya başlar. Genellikle ilk üç gün içerisinde kabuk tutma görülür. Oluşan kabuklar saç derisinde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Kaşıma isteğiyle oluşan kabukları kaldırabilir, koparabilir ve kanatabilirsiniz. Bu durum iyileşme sürecini de geciktirmekle beraber, daha kötü ihtimalle ekilen saçların yerinden çıkmasına da yol açabilir. Bu nedenle kabukların kendiliğinden dökülmesi için zaman tanımalı elinizden geldiğince saç ekimi yapılan bölgeyi kaşımamaya özen göstermelisiniz. 

 

Yaklaşık olarak 10 günlük süreçte kabuklar kendiliğinden dökülür. Operasyon sonrasında saçlar yıkanmaya başladığında, saç derisi nazikçe yıkanmalıdır. Bu dönemde saç derisi oldukça hassas olduğundan doğru bir şampuan seçimi oldukça önemlidir. Bioxcin Biotin Şampuan, özel geliştirilmiş içeriği ile saç derisini rahatlatmaya yardımcı olur. Yıkama, kabukların dökülme sürecini hızlandıran etkenlerden biridir. Kabuk dökümünü hızlandırmak ve kaşıntıyı azaltabilmek için doktor kontrolünde losyonlar kullanılabilir.

 

Kabuk dökümü, saç ekimi sonrası görülen doğal bir süreçtir. Burada önemli olan kabuk dökümü sürecinde vücudunuza zaman tanımak, kabuklara müdahale etmemek ve kendiliğinden dökülmelerine izin vermektir. Böylece saç derisinin iyileşme süreci sorunsuz atlatılabilir. Doktorunuzun da yönergeleri ile düzenli yıkama ve uygun bir losyon ile kabuk döküm sürecini hızlandırabilir ve kaşıntı durumunda da saç derinizi rahatlatmış olursunuz.