Saç Ekimi Sonrası Kabukla Saç Dökülmesi Normal mi? Saç Ekimi Sonrası Kabukla Saç Dökülmesi Normal mi?
Saç Ekimi Sonrası Kabukla Saç Dökülmesi Normal mi?

Saç Ekimi Sonrası Kabukla Saç Dökülmesi Normal mi?

02.02.22

Saç ekimi; hassasiyetle uygulanması gereken ve günümüzde sıklıkla yapılan tıbbi bir işlemdir. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğu gibi görülen bazı değişiklikler de vardır. Saç ekimi, iyi bir sağlık merkezinde kolaylıkla yapılsa da işlem yapılan kişi için yorucu bir süreçtir. Bu nedenle ekim sonrasındaki süreci bilinçli bir şekilde, yapılması gerekenlere dikkat ederek geçirmek gerekir. Saç ekimi sonrası kabukla saç dökülmesi yaygın olarak görülen fakat kişiler için korkutucu olan bir durumdur. Saç ekimi sonrası kabukla saç dökülmesi, kanın kurumasına ve kabuklaşmasına denilmektedir. Öncelikle bu durumun normal olduğu belirtilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma

Saç derisinde, donör bölgeden alınan saç köklerinin ekim yapılacak alana ekilmesi sonucunda birçok delik açılmış olur. Bu delikler zaman içerisinde, iyileşme sürecinin bir parçası olarak kabuklanmaya başlar. Bu süreç son derece normaldir ve saç ektiren kişilerde çoğunlukla görülmektedir. Deliklerden çıkan kanın kuruması sonucu kabuklanma görülür. Özellikle ilk 10 günde bu durum yaygın olarak görülür.

Saç Ekimi Sonrası “Şok Dökülme”

Saç ekiminden sonraki ilk ay “şok dökülme” olarak adlandırılan bir süreç yaşanabilir. Şok dökülme, ekilen saç köklerinin uzamaya başladıktan sonra geçici olarak ancak yoğun bir şekilde dökülmesine verilen addır. Bu süreçte ekilen saçlar hızlı bir şekilde dökülebilir. Bu süreç her saç ekimi sonrası yaşanır, bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan kişiler tedirgin olmamalıdır çünkü bu dökülme süreci oldukça normaldir ve iyileşmeye dair bir işarettir. Bu süreç iyileşmenin bir parçası olduğundan, yaraların kabuk bağlamaya başlamasıyla, kabuklarla birlikte saçlar da dökülür. Şok dökülme sürecinden sonra bir daha böyle bir süreç yaşanmaz ve ekilen saç kökleri saç derisine tamamen yerleşir.

Saç ekiminden sonra saçların saç köklerine daha güçlü bir şekilde tutunmasını sağlamak için Bioxcin Forte Şampuan kullanılabilir.