saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntıyla Nasıl Başa Çıkılır?

30.11.21

Saç ekimi işleminden sonra karşılaşılabilecek en yaygın problem kaşıntıdır. Peki saç ekimi sonrası kaşıntı normal midir? İlk iki hafta yoğun bir kaşıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu son derece normaldir. Zamanla ekilen saçlar çıkmaya başlayacağından yeni çıkan saçlarınız da hafif kaşıntıya sebep olabilir. Saç ekimi sonrası meydana gelen kaşıntı sizi çok rahatsız etmediği sürece müdahale etmemeniz önerilir.

 

Kaşıntıyı azaltmak ve geçirmek için neler yapılabilir?

 

  • Mümkün olduğunca saç ekim bölgenizi güneşe maruz bırakmayın.
  • Doktorunuzun talimatlarına uyarak düzenli olarak saçlarınızı yıkayın. Yıkamadan yarım saat önce bölgeyi yumuşatacak bir krem kullanmanız da kaşıntınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Düzenli saç yıkamak, süreç sonrasında oluşan kabukların saç derinizi daha çabuk terk etmesini sağlayacaktır. Saç ektirdikten sonra oluşan kaşıntının sebebi çoğunlukla saç derisinde iyileşme sürecinde oluşan kabuklardır. Bu kabuklar ne kadar kısa sürede geçerse kaşıntı problemi de o kadar az yaşanır.
  • Saç ekimi sonrası bölgenin hassasiyetine uygun olmayan şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmak da kaşıntının şiddetlenmesine sebep olabilir. Bu sebeple pH değeri uygun olan bir şampuan kullanmalısınız. Doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.
  • Kaşıntınızı azaltmak için öncesinde doktorunuza danışarak doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.
  • Ekim bölgesine soğuk kompres yapmak da kaşıntınızı azaltır ve saç derinizi rahatlatır.
  • Aşırı sıcak, nemli ortamlardan uzak durun.
  • Pis ve tozlu ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.
  • Doktorunuzun süreç sonrası tüm tavsiyelerine uyun. Süreç sonrasında yaşayabileceğiniz olumsuz durumları en aza indirmek için doktorunuzla iletişim halinde olmanız önemlidir.
  • Çok şiddetli, kaşımamaya dayanamadığınız durumda doktorunuzdan kaşıntı için ilaç isteyebilirsiniz. Kendiniz herhangi bir ilaç alıp kullanmamalısınız.

 

Saç ekimi sonrası yaşanan kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımamaya özen göstermelisiniz. Eğer şiddetli bir kaşıntı yaşıyor ve kaşımamak için dayanamıyorsanız nazikçe, parmak uçlarınızla bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Eğer tüm bu uygulamalara rağmen kaşıntı şiddetli seyrediyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Bazı durumlarda yaşadığınız kaşıntının sebebi herhangi bir alerji veya enfeksiyon olabilir.