saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

26.10.21

Saç ekimi oldukça zahmetli bir süreçtir. Hasta, uzman doktorlar tarafından ekim yapıldıktan sonra iyileşme süreci boyunca takip altına alınır. Saç ekiminden bir süre sonra saçlarda şok dökülme yaşanabilir, ancak saçlar yeniden çıkar. Saç ekimi sonrası en çok merak edilen konulardan biri de saç ekiminden sonra saçların ne zaman çıkmaya başlayacağı konusudur. Oldukça önemli bir konudur ve herkes sabırsızlıkla saçların yeniden çıkacağı anı bekler. Hem kadınlar için hem de erkekler için giderek gelişen ve başarılı sonuçlar elde edilen saç ekim operasyonu sonrasında saçların çıkma zamanı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunun en temel nedenleri arasında ise farklı teknik kullanımları, farklı yaş grupları, farklı tetkikler ve tahliller yer alır. Saç ekim süresince birden fazla seansa giden hastalar hem fiziksel olarak hem de manevi olarak yorulabilirler ve bu çektikleri zahmetin karşılığını da kısa sürede almak isterler. Değişkenlere bakılmaksızın standart olarak ise saç ekimi sonrasında saçların çıkmaya başlaması yaklaşık olarak 6 aydır.

Profesyonel Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

Uzman doktorlar tarafından yapılmakta olan saç ekimi farklı tekniklerle uygulanabilir. Sonuçlar ve amaçlar aynı olmasına rağmen hastanın durumuna bağlı olarak değişen uygulamalar tercih edilebilir. Profesyonel saç ekim teknikleri arasında Fue Yöntemi, Robotik Fue Yöntemi, DHI Saç Ekim Yöntemi, Safir Saç Ekim Yöntemi, Ağrısız Saç Ekim Yöntemi, Hybrid Saç Ekim Yöntemi ve DHI Pro Yöntemi yer alır. Her tekniğin farklı bir cihazı, kalemi, ekilme stili mevcuttur. Bu farklılıklara rağmen her birinde de profesyonel bir şekilde saç ekimi gerçekleşir. Daha sonra genel olarak 6 ay içerisinde saçlar çıkmaya başlar. Ancak saçların uzaması ve belirli bir seviyeye gelmesi kişiden kişiye göre değişebilir.

Saçların Yeniden Büyüme Aşamaları Nelerdir?

Saç ekim işleminden sonra saçların 6 ay içerisinde uzamaya başladığı bir gerçektir. Elbette aşama aşama meydana gelen bir durumdur. Hastaya en uygun olan teknikle  ekim işlemi yapılır. Ardından belirli bir süre ekim yapılan bölgede kabuklanma meydana gelir. Kabuklanma oldukça normal bir süreçtir ve korkulacak bir durum söz konusu değildir. Daha sonra saç kökleri ekilen bölgeye tutunmaya başlar ve yaklaşık 3 aylık bir süre içerisinde uyum sağlanır. Bu süreçte hiçbir acı ve ağrı meydana gelmez. Saç kökleri folikül olarak uyum sağladıktan sonra toplamda 6 aylık süre içerisinde saçlar çıkmaya başlar. İlk altı hafta içerisinde şok dökülmesi yaşandıktan sonra tekrar dökülme oluşmaz.