Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır? Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?
Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

17.01.22

Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Bunlardan bir tanesi, saç ekimi sonrası yatış pozisyonunun nasıl olması gerektiğidir.

Saç Ekiminden Sonraki İlk Gece

Saç ekiminin iyileşme süreci, çok iyi bir bakımı ve hassas davranmayı gerektirmektedir. Saç ekiminden sonra yaklaşık 1 yıl boyunca yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ancak ilk 10 gün saç köklerinin tutunması açısından ekstra önem taşır. Dolayısıyla bu süreçteki yatış pozisyonu çok önemlidir. Saç ekilen bölgenin yastık ve el ile temas etmemesine kesinlikle dikkat etmek gerekir. Özellikle ilk gece tamamen yatar pozisyonda uyumak saç ekilen bölgenin şişmesine neden olacağından; sırt üstü, 45 derecelik bir açıyla ve sırta yastık koyarak uyumak saç ekilen bölgeyi korumak anlamında en sağlıklı uyuma şekli olacaktır. Bu sayede saç ekilen bölgede ödem oluşmasını önlemek mümkündür.

Saç Ekiminden Sonra 1 Hafta Nasıl Uyunmalıdır?

Saç ekiminin hangi bölgelere yapıldığına bağlı olarak, “saç ekimi sonrası ne zaman normal yatılır?” sorusuna cevap verilebilir. İlk hafta içinde ve sonrasında sırt üstü yatılabilir. Örneğin, eğer saç ekimi sadece ön bölgelere yapıldıysa sırt üstü yatılmasında bir sakınca yoktur. Eğer saç ekimi tepe bölgesine yapıldıysa sırt üstü yatmak saç kökleri için zarar verici olabilir; özellikle ilk 10 gün ekilen saçların saç derisine tutunması için her türlü darbeden ve temastan uzak durulması gerekir. Ekim bölgesini minimum temasta tutmak açısından 45 derecelik açıyla yatılması ve kafanın altına iki yastık konulması gerekir. Dik bir şekilde sırt üstü uyumak ve başı yüksekte tutmak önemlidir.

Saç ekiminden sonra özellikle ilk 10 gün yan yatmak önerilmez; saç ekilen bölgenin şişmesine ve kafanın ödem yapmasına neden olabilir. 10 günün sonunda, doktordan da onay alındıysa artık normal şekilde yatılabilir ancak yine de fazla temastan kaçınmak daha sağlıklı olacaktır.