saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrasında Takviye Edici Gıda Kullanılmalı mıdır?

Saç Ekimi Sonrasında Takviye Edici Gıda Kullanılmalı mıdır?

21.10.21

Oldukça merak edilen ve mutlaka herkesin bilgisi olması gereken konular saç ekimi sonrası beslenme ve saç ekimi sonrasında takviye edici gıda kullanımıdır. Profesyonel bir şekilde yapılan saç ekimleri sonrasında beslenmeden uykuya, sıvı alımından takviye edici gıda kullanımına varana kadar her alanda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Yapılan en ufak bir hata dahi negatif sonuçlar doğurabilir ve saç ekiminden de başarılı sonuçlar elde edilmeyebilir. Bu tür olumsuzlukla karşılaşmamak adına mutlaka saç ekimi sonrasında yapılması gerekenlere özenle dikkat edilmelidir.

Kadın veya erkek fark etmeksizin yapılan saç ekimleri sonrasında başarılı bir sonuca ulaşmak ve vücudun oksijen seviyesini korumak, saç köklerinin tam olarak yerleşmesi ve özellikle de daha hızlı uzama olması adına vitamin kullanımı oldukça önemlidir. Doğru vitaminlerin kullanılması çeşitli problemlerin de ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Saç Ekimi Sonrasında Hangi Vitaminler Kullanılmalıdır?

Ciddi bir operasyon olan saç ekimi sonrasında kullanılması gereken vitaminler arasında B vitaminleri yer alır. Özellikle de bol miktarda B7 ve B12 vitaminlerinin alınması gerekiyor. Saç ekim uzmanları ve doktorlar tarafından da en çok önerilen ek gıdalar arasında vitaminler yer alıyor. Saç köklerindeki molekülleri daha iyi bir şekilde oturtabilmek, saç dökülmelerini önlemek ve özellikle de saç dokusunu en güçlü hale getirmek amacıyla vitaminlerin ek gıda takviyesi olarak alınması tavsiye edilir. Ek gıda olarak alınması gereken bir diğer element ise demirdir. Mutlaka demir yüklemesi yapılmalı, demir içerikli beslenmeye de özen gösterilmelidir.

Saç Ekimi Sonrasında Alınması Gereken Diğer Bileşenler Nelerdir?

Vitamin ve demirin yanı sıra saç ekimi sonrası mineral, magnezyum, sodyum gibi aktiflerin de mutlaka vücuda alınması gerekir. Sağlıklı beslenmeye teşvik sağlamak, saç ekimi sonrasında bir sorun yaşamamak ve vücudu güçlendirmek amacıyla bu ek gıdalar tavsiye edilmektedir. Saç ekimi sonrasında şeker, kafein, asit ve yağ gibi içeriklerden de bir süre uzak durulması gerekir. Kolajen üretimini karşılamak ve hücrelerin saç kökünde çoğalarak uzamaya olanak sağlaması adına ek gıda takviyelerini düzenli kullanmak da oldukça önemlidir.