Saç Ekimi Sonuçları Nasıldır? Saç Ekimi Sonuçları Nasıldır?
Saç Ekimi Sonuçları Nasıldır?

Saç Ekimi Sonuçları Nasıldır?

29.04.22

Genetik veya çevresel etkiler sonucu saç kaybı yaşamış kişiler için etkili bir tedavi olan saç ekimi, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler için, en çok araştırılan konu saç ekimi sonuçları ve saç ekimi sonrası süreçlerdir.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler, saç ekimi sonrası süreçte nelerle karşılaşacaklarını ve nasıl sonuç alacaklarını bilerek tedaviye adım attıklarında, mental olarak sürece hakim olduklarında daha iyi bir tedavi ve iyileşme süreci geçirebilirler.

 

Saç Ekiminin Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Saç ekimi işlemi, sonrası süreçle beraber uzun bir tedavi dönemini kapsar. Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra, iyileşme süreci başlar ve yeni saçların çıkışı bu süreçte görülür. Saç ekiminden hemen sonra saç derisinde kabuklanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelebilir. Yaklaşık olarak 1 ay gibi bir sürede bu sorunlar ortadan kalkmaya başlar. İlk aydan sonra birçok hastada görülen, geçici bir saç dökülmesi dönemi olan şok dökülme başlar. Şok dökülme, birçok hasta için moral bozan bir durum olsa da, sürecin doğal bir parçasıdır ve şok dökülme bittikten sonra dökülen saçlar yerini yeni çıkacak saçlara bırakır. 4. Ay itibari ile saç ekimi sonuçlarını vermeye başlar.

 

Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

  • Saç dökülme hızı ve donör bölgenin durumu, saç ekimi için uygunluk kriterleri bakımından önemlidir. Saç dökülmesinin tamamlanmış olup, donör bölgedeki saçların kalitesi ve yeterliliği saç ekimi sonuçlarını etkileyen önemli noktalardandır.
  • Donör kapasitesi ve ekim bölgesinin alanı da saç ekimi sonuçlarını etkileyen faktörlerden biridir. Bu noktada saç ekimi planlamasının doğru şekilde yapılması, etkin sonuçlar için önem taşır.
  • Greft sayısı ve saç ekimi süresi de birbirine bağlantılı olarak saç ekimi sonuçlarını etkiler. Saç ekimi planlamasında, ekim yapılacak bölgeye uygun olacak sayıda greft alınması, işlem sonrasında saçlar çıkmaya başladıktan sonra doğal görünüm için önemlidir. Yeterli sayıda ekim yapılmadığında seyrek bir görünüm ortaya çıkabilir. Ayrıca ekilecek olan greft sayısına göre saç ekiminin süre planlaması da, greftlerin canlı kalması bakımından oldukça önemli bir noktadır.
  • Saç ekimi sonrası hastanın dikkat edilmesi gereken noktalara harfiyen uyması ve doktor kontrolünde olması saç ekimi sonuçlarını etkileyen bir diğer noktadır.