Saç Ekimi Süreci Hangi Aşamalardan Oluşur? Saç Ekimi Süreci Hangi Aşamalardan Oluşur?
Saç Ekimi Süreci Hangi Aşamalardan Oluşur?

Saç Ekimi Süreci Hangi Aşamalardan Oluşur?

23.02.22

Saç ekimi, kadın ve erkeklerin rahatlıkla uygulayabileceği ve günümüzde sıklıkla tercih edilen tıbbi bir uygulamadır. Özellikle saç dökülmesinden şikayetçi olan ve saç dökülmesini durduramayan kişiler için kurtarıcı bir işlem olan saç ekimi, gelişmiş teknolojinin de yardımıyla rahat bir şekilde yapılır. Saç ekimi, sürecin en başından sonuna kadar titiz bir bakım uygulanması sonucu, kişiler için daha sağlıklı ve rahat geçebilir. “Saç ekimi hangi aşamada yapılır?”, “Saç ekimi ne zaman yapılmalı?” gibi sorular, saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin saç ekimi ile ilgili merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi işlemine başlanmadan önce bir hazırlık sürecinden geçilir. İşlemin yapılacağı gün, işlem yaptıracak kişilerden kan alınarak değerlerine bakılır, saçlar analiz ve ardından tıraş edilir. Daha sonraki aşama ise planlama sürecidir. Bu süreçte saç derisinde planlama yapılarak hangi bölgeye ne kadar greft ekilmesi gerektiğine karar verilir. Verilen karar sonucunda anestezi yapılır ve kişi, saç ekimi işleminin uygulanmasına hazır hale getirilir. Ekim yapılacak bölgeye saç köklerinin yerleştirilebilmesi için kanallar açıldıktan sonra, donör bölgeden saç kökleri alınır ve istenilen bölgeye ekilir.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekimi, kişilerde erkek tipi dökülme olduğunda yapılabilir. Erkek tipi dökülmede saçlar öncelikle incelir, artık uzamamaya başlar ve sonrasında dökülür. Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygun olabileceği gibi saçlarının dökülmesi tamamlanmış kişiler için de uygundur. Saçların dökülmesi tamamlandığı zaman saç ekimi yaptırmak faydalı olabilir. Saç ekimi konusunda belirli bir yaş sınırından daha çok, saçların durumu önem taşımaktadır. Kişiler gelişimini tamamladıktan sonra saç ekimi yapılması genellikle bir sorun teşkil etmemektedir ancak saç ekimi işleminin daha verimli olması için saçların dökülmesi, en azından belirli bir oranda dökülmenin tamamlamış olması daha sağlıklı olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekiminden sonraki süreç, ekilen saç köklerinin saç derisine tutunması ve sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi açısından önemlidir. Saç ekiminden sonraki süreçte dinlenmeye özen göstermek faydalı olabilir. Ayrıca baş bölgesinin darbelerden ve temaslardan korunması da hem saç köklerinin tutunması hem de saç ekimi işlemi sırasında açılan kanallar nedeniyle, saç derisinde oluşan yaraların sağlıklı iyileşmesi açısından dikkat gerektiren bir konudur. Saç ekimi sonrası saç bakımı rutini ve kullanılan şampuanın niteliği de diğer konular kadar önemlidir. Bioxcin Forte Şampuan, ekilen saçların ve mevcut saçların korunmasına yardımcı olur ve saç dökülmesinin önlenmesine katkıda bulunur. Saç ekimi sonrası kullanıma uygun olduğundan, ekilmiş saçların sağlığını destekler.