Saç Ekiminden Sonra Ağırlık Kaldırılabilir mi? Saç Ekiminden Sonra Ağırlık Kaldırılabilir mi?
Saç Ekiminden Sonra Ağırlık Kaldırılabilir mi?

Saç Ekiminden Sonra Ağırlık Kaldırılabilir mi?

27.01.22

Saç ekimi, son yıllarda yaygın bir şekilde uygulanan ve doğru şekilde yapıldığında oldukça etkili olan tıbbi bir işlemdir.  Kadın ve erkeklerin rahatça tercih edebileceği bir işlem olan saç ekimi, günümüz teknolojisi ile rahatça yapılır. Buna karşın, saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Saç ekimi sonrasındaki süreci sağlıklı geçirmek, ekilen saç köklerinin tutunması açısından çok önemlidir. Bu anlamda saç ekimi yapacak kişiler, yapmaları ve yapmamaları gereken şeyler konusunda titiz davranmalıdır. Özellikle sporsever kişilerin çok merak ettiği bir konu, saç ekiminden sonra ağırlık kaldırmanın zararlı olup olmadığıdır.

Saç Ekimi Sonrası Spor Faaliyetleri

Spor, hayatımızda çok önemli bir yere sahip olsa ve sağlığımız için son derece gerekli olsa da saç ekiminden sonra spora bir süre ara vermek gerekir. Özellikle saç ekimi sonrası ağır spor yapılmamalıdır. Tabii ki bu süre her spor dalı için farklılık gösterir. Saç ekiminden sonra ilk 15 gün hiçbir şekilde ağırlık kaldırılmamalıdır. Kaldırılan ağırlık halter gibi spor aletlerini içeriyorsa, en az 2-3 ay ara vermek gerekir. Bu süreç saç köklerinin tutunması için çok önemli olduğundan, baş bölgesi olası her türlü darbeden korunmalıdır. Ayrıca, baş bölgesinde ödem, yara ve ağrı olabileceği için ilk 15 günü dinlenerek geçirmek gerekir. Yürüyüş gibi hafif aktiviteler her zaman yapılabilir ancak spor amaçlı yapılan tempolu yürüyüşler, saç ekiminden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Koşu ise saç ekiminden en az 1 ay sonra yapılabilir. Saç köklerine herhangi bir zarar gelmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için özellikle ilk 15 gün dinlenmek gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonraki süreçte ekilen saç kökleri kaynamaya başlar. Bu nedenle baş bölgesine hiçbir şekilde temas edilmemesi gerekir. Bu süreci evde dinlenerek geçirmek en etkili sonucu almak açısından gereklidir. Özellikle ilk üç gün saçları yıkamamak gerekir çünkü bu günlerde ekilen saç köklerinin saç derisine tutunmaya çalışır. Birinci ay içerisinde yaralar kabuklanır ve dökülmeye başlar. Kabuklara dokunmamak ve kendiliğinden dökülmelerine izin vermek gerekir. Aksi takdirde yaralar iz bırakabilir.