saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekiminden Sonra Saçlar Nasıl Korunmalıdır?

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Nasıl Korunmalıdır?

13.09.21

Son yıllarda, saç ekimi pek çok kişi tarafından sıklıkla başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Fakat saç ekimi operasyonundan sonra koruma süreci oldukça hassas ve önemlidir. Bu süreçte gerek beslenme gerekse saç bakımı ve koruma ile iyileşme daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Böylece kişiler gerçekleşen bu operasyondan ve düzenli bakım sürecinden sonra başarılı bir sonuç elde etmektedirler.

Özellikle de saç ekimi yapıldıktan sonra saç derisinde oluşan yaraların iyileşmesi için belirli bir süre saç derisini korumaya yönelik bakımlar yapılması gerekmektedir. Bu süreçte ilk 15 gün oldukça önemlidir. Bu süre zarfında uyurken bile dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç ekimi yapılan alanın çarpma ve sürtme gibi darbelerden korunması gerekmektedir. Bunlara ek olarak, sadece uyurken değil dışarda herhangi bir aktivitede ya da spor yaparken dikkat edilmesi gerekmektedir.  Ayrıca saç yıkarken ve sonraki süreçte bakım yapılırken tamamen iyileşene kadar koruma devam etmelidir. İlk yıkama operasyonun gerçekleştirildiği yerde personeller tarafından yapılmaktadır. Çünkü belirli bir yöntem ile yıkama gerçekleştirilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Güneşten Korunma

Saç ekimi operasyonu gerçekleştikten sonra saç ekilen alanın güneşten korunması gerekmektedir. Bu koruma süreci hemen hemen 4 ay olmaktadır. Diğer bir yandan, güneş kremi saç derisinde oluşan yaralara zarar vermesin diye güneş kremi kullanmak yerine ya güneşe çıkılmaması gerekir ya da çıkmak zorunda kalındığında şapka kullanılması gerekir.

Ayrıca, operasyonun gerçekleştiği alan çok fazla güneş ışınına maruz kalırsa iyileşme süreci uzar ve hasara yol açar. Saç derisinde bir operasyon gerçekleştiği zaman bu alan çok hassas bir hale gelmektedir. Bu süreçte ekim işlemi gerçekleştirilen alan güneşten korunmazsa deri meydana gelen güneş yanığı saçların çıkmasına engel olmaktadır. Saç ekiminden sonra işlemin yapıldığı alanı güneşten korumak, başarılı bir sonuç almak için oldukça önemlidir.