Saç Ekiminden Sonraki Süreci Kolaylaştıracak 5 Öneri Saç Ekiminden Sonraki Süreci Kolaylaştıracak 5 Öneri
Saç Ekiminden Sonraki Süreci Kolaylaştıracak 5 Öneri

Saç Ekiminden Sonraki Süreci Kolaylaştıracak 5 Öneri

19.08.22

Saç ekimi, öncesi ve sonrası süreçleri kapsayan, uzun soluklu bir tedavi yöntemidir. Çeşitli nedenlerden dolayı saç kaybı yaşayan kişilerin başvurduğu bir tedavi olan saç ekimi, öncesi ve sonrası süreçleri ile bir bütün olarak görülmelidir. Saç ekimi sonrası süreç, operasyonun başarısını etkileyen önemli süreçlerden biridir. Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterildiğinde, tedaviden yüksek verim alınması mümkündür.

Saç ekimden sonraki süreç kritiktir ve doktor kontrolünde geçirilmesi tavsiye edilir. Doktor yönergelerinin yanı sıra, saç ekimi sonrası süreci kolaylaştıracak bazı tavsiyeler listelenebilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreci Kolaylaştıracak 5 Tavsiye

 

  • Saç Derisiyle Mümkün Olduğunca Temas Etmemek:

Saç ekimi sonrası ilk iki hafta, saç köklerinin sağlıklı bir şekilde saç derisinde tutunabilmesi için kritiktir. Bu süreçte saç derisiyle temas konusunda her türlü harekete dikkat edilmesi tavsiye edilir. Mümkün olduğunca saç derisine temas etmemek, temas edilmesi gereken durumlarda da saç köklerine zarar vermeyecek şekilde nazik davranmak önemlidir.

 

  • Saç Bakımında Kimyasallardan Uzak Durmak:

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde saç derisi hassaslaşır. Kabuklanma, kızarıklık ve ödem gibi sorunlar görülebilir. Saç ekimden sonraki süreç, saç bakımı konusunda daha hassastır. Bu nedenle kullanılacak olan şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinin kimyasal içerikli olmamasına dikkat edilmesi önerilir. Kimyasal içerikler, iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve istenmeyen alerjik durumlara sebep olabilir.

 

  • Alkol ve Sigara Kullanmamak:

Saç ekimi tedavisine karar verildikten sonra, operasyon öncesinden itibaren alkol ve sigara kullanımından kaçınılması tavsiye edilir. Saç ekimi sonrasında da sağlıklı bir iyileşme süreci için alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

 

  • Dengeli ve Düzenli Beslenmek:

Beslenme, vücudumuzdaki hücrelerin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için önemli bir unsurdur. Dengeli ve düzenli beslenme, yeterli vitamin ve mineral alımı saç köklerinin sağlığı için önemlidir. Gerekli durumlarda saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinde doktorun tavsiyesi ile saç köklerini besleyen ve güçlendiren gıda takviyeleri kullanılabilir.

 

  • Çok Sıcak/Soğuk Ortamlardan Kaçınmak

Saç ekimi sonrasında, çok sıcak veya soğuk ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalı, ılık su ile duş alınmalıdır. Ayrıca hamam, sauna, havuz ve deniz gibi yerlerden uzak durulmalıdır. Bu tarz yerler saç ekimi sonrası enfeksiyon riskini attırarak operasyonun başarısını düşürebilir.