saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Yapılması Gereken İlk 10 Şey

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Yapılması Gereken İlk 10 Şey

17.11.21

Saç ekimi, günümüzde sıkça tercih edilen ve uygulanan, estetik temelli tıbbi bir işlemdir. Belirli şartlar sağlandığında, saçı dökülen ve seyrek olan, fiziksel gelişimini tamamlamış herkese rahatça saç ekimi yapılır.  Saç ekimi öncesi yapılması gereken şeyler olduğu gibi, işlem sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle saç ekiminden sonraki ilk günlerde dikkatli olmak, saç ekim işleminin başarılı sonuç alması ve sürecin ağrısız geçmesi açısından çok önemlidir.

Kritik Nokta: Baş Bölgesini Korumak

Saç ekiminden sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken ilk şey, baş bölgesini; saç ekimi yapılan bölgeyi korumaktır. Gece uyurken baş bölgesini koruyacak ve ekim yapılan bölgenin temasını önleyecek şekilde yatılması ve buna uygun yastıklar kullanılması gerekir. Saç köklerine zarar vermesi ihtimaline karşın, spor yapmaya bir süre ara vermek önemlidir. Koşu gibi hafif ve başa darbe gelmesi risksiz sporlar bir süre sonra yapılabilir ancak boks ya da vücut geliştirme gibi sert sporlar, saç ekiminden sonraki ilk iki ay yasaktır. Saç ekimi yapılan yerleri güneşten korumak da büyük önem taşır; bunun için tepesi sert olan ve başa değmeyecek şapkalar kullanılabilir. Baş bölgesinin fazla sıcak ve fazla soğuğa maruz kalması önlenmelidir. Saçlar, kesimden sonraki ilk günler yıkanmamalıdır, yıkama yapıldıktan sonra ise kesinlikle havluyla durulanmamalıdır; bu saç köklerine zarar verir ve ekilen saçın tutunmasını zorlaştırır.

Sağlığa Dikkat Etmek Daha Büyük Önem Taşıyor

Saç ekiminden sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da sağlıklı olmaya her zamankinden daha çok özen göstermektir. Bu ilk süreçte, ilk birkaç gün alkol alınması gerek kullanılan ilaçların vücuttaki etkisinden dolayı, gerekse baş ağrısına sebep olması açısından yasaktır. Ayrıca, ilk birkaç gün sigara içmek de kesinlikle yasaktır. Sonraki günlerde de sigara içilmemesi tavsiye edilir ancak kişi, sigara içmemeye dayanamıyorsa, minimum adetlerde içebilir. Bu süreçte vücut ödem tutmaya daha meyilli olduğu için bol bol su içmeye dikkat etmek gerekir. Bu sayede, saç ekilen bölge kendini daha çabuk iyileştirir ve baş ağrısı ihtimali azalır. Saç ekiminden sonraki ilk birkaç günde, kanı sulandıracağı için E vitamini alınmamalıdır; sonraki etapta alınmaya başlanabilir.