Tepeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Tepeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Tepeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tepeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

28.06.22

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu yaşanan saç kaybına kalıcı bir çözüm getiren tedavi yöntemidir. Genellikle erkekler tarafından tercih edilen saç ekimi tedavisi, kadınlar tarafından da yaptırılabilir. Saç ekimi tedavisinde, kişi için gerekli olan saç analizleri yapılarak, özel bir tedavi planlanır. Her hastada saç açıklığı, yapısı ve çıkış şekli farklı olabileceğinden, saç ekimi kişiye özeldir.

Genellikle saç dökülmesinin en yoğun olduğu bölge verteks adı da verilen tepe bölgesidir. Bu bölgede, saç ekiminde doğal bir görünüm yakalamak diğer bölgelere kıyasla daha zordur. Çünkü tepe bölgesinde saçların çıkış yönleri birbirinden çok farklı olabilir. Bu nedenle tepeye saç ekimi yaptırılacaksa alanında uzman kişilere başvurulması önerilir. Tepe bölgesinde doğal görünümün elde edilebilmesi için saçların çıkış yönünün iyi analiz edilip doğru açının yakalanabilmesi gerekir.

 

Tepe Bölgesine Saç Ekimi Sonuçları

 

Tepe bölgesi, erkek tipi saç dökülmesinin en yoğun olarak görüldüğü bölgedir. Genellikle genetik etkilerle ortaya çıkar. Tepe noktasına saç ekiminde en zorlayıcı kısım saçların çıkış açısını doğru bir şekilde yakalayabilmektir. Günümüzde saç ekiminde gelişen teknoloji sayesinde bunu yakalamak mümkündür. Gelişmiş mikro cerrahi yöntemler ile, kişilerin saç köklerine uygun şekilde ekilen her saç köküne doğru açı verilerek doğal görünüm elde edilebilir.

Tepe bölgesinde saç ekimi sonrası iyileşme süreci diğer bölgelere göre daha uzun olabilir. Sağlıklı bir şekilde uzayan saçların çıkışı bir yılı aşabilir. Bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tepe bölgesine saç ekiminde etkin sonuçlar için en önemli nokta işlemin nerede ve kimler tarafından yapıldığıdır. Güvenilir kliniklerin titizlikle seçilmesi ve işlemi yapan doktorun alanında uzmanlığı oldukça önemlidir. Tepe bölgesindeki saç köklerinin açılarının doğru şekilde saptanması doğal görünüm için kilit noktadır.

Saç ekimi uzun bir tedavi sürecini kapsar. Öncelikle gerekli saç analizleri yapıldıktan sonra tedavi planlanır. Donör olarak belirlenen bölgeden sağlıklı saç kökleri cerrahi yöntemlerle alınarak tepe bölgesinde belirlenen noktalara belli açılarla yerleştirilir. Tedavi sonrası süreçte de, iyileşmenin gidişatı konusunda doktorla iletişimde kalınması da önemle tavsiye edilir.