Tüm Detaylarıyla Saç Ekimi 7 Aylık Süreç Tüm Detaylarıyla Saç Ekimi 7 Aylık Süreç
Tüm Detaylarıyla Saç Ekimi 7 Aylık Süreç

Tüm Detaylarıyla Saç Ekimi 7 Aylık Süreç

18.08.22

Saç ekimi, tedavi öncesi hazırlık ve tedavi sonrası iyileşme sürecini kapsayan uzun süreli bir tedavi yöntemidir. Özellikle saç ekiminden sonraki süreç işlemin başarısı açısından kritiktir ve dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilmelidir.

Saç ekimi işleminden sonra, belirli zaman aralıklarında iyileşme sürecinde olan hastalar, bazı süreçlerden geçer. Bu süreçler detaylı olarak bilinerek dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilirse saç ekimi sonrası başarılı ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçirilebilir. Saç ekimi için 7 ay aylık süreç tedavinin vereceği sonucun en iyi göründüğü zaman aralıklarındandır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Ay

Saç ekimi sonrası ilk ay işlemin başarısı açısından en kritik dönem olarak görülebilir. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için özellikle işlem sonrası iki hafta çok dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğunca saç derisiyle temas etmemeye özen göstermek, temas edilmesi gereken durumlarda da nazik olunması tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde saç derisinde kızarıklık, kaşıntı ve kabuklanma görülür. Bu tüm hastalarda görülebilen son derece normal bir durumdur. Bu doğal süreçte, kabukların kendiliğinden saç derisini terk etmesi beklenmeli ve kabuklar kaşınmamalıdır. 1 ayın sonunda kaşıntı kabuklanma ve kızarıklık gibi sorunlar genellikle geçmeye başlar.

Saç ekimi üzerinden geçen 1 ayın sonunda şok dökülme adı verilen bir süreç başlar. Geçici bir saç dökülmesi süreci olduğundan endişe edilmemelidir. Şok dökülme süreci ortalama olarak 2 haftada tamamlanır. Şok dökülme sürecinin geçmesiyle birlikte 3 ayın sonunda sağlıklı ve güçlü saçlar çıkmayı başlar.

 

Saç Ekimi Sonrası 4-7 Ay

Şok dökülme sürecinin atlatılmasıyla birlikte 4.aydan sonra sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Bu süreçlerde saç bakımında kullanılan ürünler özenle seçilmeli ve kimyasal içeriklerden uzak durulması tavsiye edilir. Yeni çıkan saçların sağlığını korumak adına bitkisel formüllü ürünler kullanılması saç köklerinin beslenerek güçlenmesi için faydalı olabilir. Bu süreç aralığında yeni çıkan saçların sağlığının korunması önemlidir.