yazın cilt bakımı nasıl olmalı

5 Adımda Cildinizi Yaza Hazırlayın: Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

27.07.23

Cilt bakımı, temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için uygulanabilecek en etkili rutinlerden biridir. Elbette cildimize hak ettiği değeri göstermemize yardımcı olacak cilt bakım alışkanlıkları edinirken mevsim koşullarını da mutlaka dikkate almamız gerekir. Sıcaklık, nem oranı ve mevsimsel aktiviteler gibi unsurlar göz önünde bulundurularak buna uygun bir cilt bakımı rutini oluşturmak oldukça mühimdir. Peki yazın cilt bakımı nasıl olmalı? Yazımızın devamında sıcak yaz günleri yaklaşırken cildinize yatırım yapmanıza yardımcı olacak cilt bakımı ipuçların bulabilirsiniz. 

Yaz Gelmeden Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsimi; güneşin etkisinin arttığı, sıcak ve nemli bir dönemdir. Keyifli yaz günleri gelmeden önce cildinizi sıcaklığa ve neme karşı hazırlayarak sağlıklı bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Takvimler ilkbaharın son günlerini gösterirken pek çok kişi “Yaza hazırlanırken cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayabilir. İlk olarak güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi korumak için güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Geniş spektrumlu, yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem seçerek cildinizi UV ışınlarından koruyabilirsiniz. 

Sıcak yaz günlerine hazırlanırken cildi temiz ve nemli tutmak da son derece önemlidir. Bunun için hafif temizleyicilerle cildinizi nazikçe temizleyin ve düzenli olarak nemlendirici uygulayın. Tüm bu işlemlere ek olarak haftada bir kez peeling veya maske uygulayarak cildinizin ölü derilerden arınmasını ve tazelik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Aşırı terleme, yaz mevsiminde hemen hemen herkesin sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu durum, akne ve siyah nokta gibi cilt sorunlarına elverişli bir ortam hazırlayabilir. Dolayısıyla cilt sağlığınızı korumak adına düzenli olarak yüzünüzü temizleyin ve terledikten sonra cildinizi hafifçe kurulayın. Ayrıca bol bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek de cildinizin nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır.

5 Adımda Cildinizi Yaza Hazırlayın

Tatil, eğlence ve keyifli bir tempoyu da beraberinde getiren yaz mevsimi, hepimizin heyecanla beklediği renkli bir dönemdir. Yazı bakımlı ve aydınlık bir ciltle karşılamak isteyen pek çok kişi “Yazın cilt bakımı yaptırılır mı?” sorusuna yanıt arayabilir. Elbette yazın cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Ancak evde doğru bir bakım rutini uygulayarak hayalinizdeki cilde kendi yöntemlerinizle ulaşmanız da mümkündür.

1) Cildinizi Temizleyin

Günlük cilt temizliği, bakım rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Cildimiz günlük olarak toz, kir, yağ ve makyaj kalıntılarıyla temas eder. Dolayısıyla cildi temiz tutmak, gözenekleri açmak ve sağlıklı bir cilt sağlamak açısından önemlidir. Temizleme işlemi, yüz temizleme jeli veya köpük yardımıyla yapılabilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez düzenli temizlik rutini uygulanabilir. Cildi temizlerken nazik bir şekilde masaj yaparak dairesel hareketlerle yüzü ovuşturmak etkili bir yöntemdir. 

2) Beslenmenize Dikkat Edin

Sıcak yaz günlerini sağlıklı bir ciltle karşılayabilmek için pek çoğumuz “Cilt bakımı yazın yapılır mı?” gibi sorulara odaklanırız. Ancak bu noktada sağlıklı bir cildin anahtarları arasında dengeli beslenmenin de bulunduğu unutulmamalıdır. Güzel bir cilde sahip olmak için vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınması gerekir. 

3) Her Gün Güneş Koruyucu Kullanın 

Güneş koruyucu kullanmak, yaz aylarında cilt bakımının vazgeçilmez bir adımıdır. Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmak, ciltte pek çok soruna yol açabilir. Yüksek SPF değerine sahip bir güneş koruyucu tercih edilmeli ve düzenli olarak yenilenmelidir.

4) Sigarayı Bırakın

Yaptığınız cilt bakımı faydalarını göstersin ve daha iyi sonuçlar versin isterseniz yalnızca cildinize değil, genel olarak sağlığınıza da zararı bulunan alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekir. Sigara, cilde elastiklik kazandıran kolajenin üretimini baskılar. Sigara kullanımı, ciltte solgun, mat ve cansız olmasına neden olabilir. 

5) Cildiniz için Profesyonel Destek Alın

Cildinizin ihtiyaçlarını belirlemek ve doğru ürünleri seçmek konusunda uzman bir cilt bakım uzmanından yardım almak size büyük fayda sağlayacaktır. Profesyonel bir cilt bakım uzmanı, cildinizin tipine ve ihtiyaçlarına uygun olan ürünleri önererek size kişiselleştirilmiş bir bakım rutini oluşturabilir.