saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

26.08.21

Saç dökülmesi pek çok kişinin hafif yada yoğun şekilde ve sıklıkla maruz kaldığı saç problemlerinden birisidir. Dökülmenin belirli alanlarda yoğun olarak gerçekleşmesi ve artık kıl köklerinin ölerek yerine yeni saçların çıkmamasından dolayı kişiler çıkmaza girerler ve saçlarını kaybetmeye başlarlar. Bu gibi saç dökülme probleminin önüne kozmetik ürünler ve tedaviler ile geçilemediği durumlarda en son çare olarak saç ekimine başvurulmaktadır.

Fakat saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinde beslenme ve koruma gibi pek çok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişiler saç ekimi operasyonundan sonra belli başlı şeylere dikkat ederek iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında pek çok ameliyat ya da küçük operasyonlarda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Saç ekimi sonrasındaki süreçte bu hususlara dikkat edildiği sürece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bunlardan ilki, operasyon sonrası saç ekimi yapılan alanı korumaktır. Özellikle de ilk 15 gün uyurken bile dikkat edilmelidir. Çarpma, vurma ve sürtünme gibi darbelerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle, günlük aktiviteler sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Ayrıca spor gibi sürekli yapılan aktiviteler bir süreliğine ertelenmelidir.

Bunlara ek olarak, güneş ışınları saç derisine zarar verdiğinden dolayı, saç ekimi yapılan alanın direkt olarak güneş ışığına maruz kalması önlenmelidir. Bunların yanı sıra, saç bakımı yapılırken de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle de erkekler saç ekimi operasyonundan sonra bir süre tıraş makinesi kullanmadan sadece makas ile tıraş olmalıdırlar.

Ayrıca saç bakımı ve yıkama yapılırken de dikkat edilmelidir. Özellikle saç ekimi sonrasında kullanılacak ürünlerin hassas olması oldukça önemlidir. Genellikle bitkisel içerikli ve zararlı kimyasallar içermeyen, saç derisini tahriş etmeyecek içerikte olan Bioxcin gibi  saç bakım ürünlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Şampuan, saç serumu, saç maskesi, saç kremi gibi bakım sırasında kullanılan hemen hemen her ürünün bu özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Bu bakım ürünlerinin kullanımı ya da yıkama gibi aşamalarda da doktorun verdiği talimatlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu hususlara dikkat edildiği sürece saç derisinde oluşan yaralar hızlı bir şekilde iyileşerek uzama süreci hızlanacaktır.