Adım Adım Saç Ekimi Süreci Adım Adım Saç Ekimi Süreci
Adım Adım Saç Ekimi Süreci

Adım Adım Saç Ekimi Süreci

31.03.22

Yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde, dökülme sonucu oluşan saç kaybı estetik bir kaygı oluşturuyorsa, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etki yaratıyorsa bu kişiler saç ekimi tedavisine başvurabilir. Saç ekimi bazı sebeplerden dolayı belli bölgelerde kalıcı saç kaybı yaşamış kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Saç kaybı yaşayan kişiler saç ekimine karar verdikten sonra tedaviye uygunluk konusunda doktorla görüşebilirler. Kişi saç ekimi için uygunsa süreçle ilgili detaylı olarak bilgilendirildikten sonra tedaviye başlanılabilir.

 

Adım Adım Saç Ekiminden Sonraki Süreç

Saç ekimi tedavisine karar verildikten sonra, işlem süresi saç ekimi tekniğine göre değişiklik gösterebilse de ortalama olarak 3-5 saat sürmektedir. Tedavi sonrası, işlemin başarısını etkileyen oldukça kritik bir süreçtir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterildiğinde başarılı bir saç ekimi süreci geçirmeniz mümkündür.

Saç ekimi sonrasında ilk iki hafta saç derisiyle temas konusunda olabildiğince dikkatli olunmalıdır. Ekilen saç köklerinin sağlıklı ve güçlü bir şekilde tutunabilmesi için bu çok önemlidir. Saç ekimi sonrası yatış pozisyonundan giyilen kıyafete kadar birçok noktada rutinlerin değişmesi gerekebilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Değişim

Saç ekimi sonrası ilk 10 günlük süreç iyileşme olarak adlandırılır ve bu süreçte saç derisinde kabuklanmalar oluşup dökülmeye başlar. Saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinde oluşabilen kaşıntı sorununda ekim yapılan bölgenin kaşınmaması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Ayrıca tedavi sonrası ilk 10 gün terlemeye sebep olabilecek her türlü aktiviteden kaçınılması tavsiye edilir.

Saç ekiminden sonraki ikinci haftadan itibaren şok dökülme adı verilen geçici bir saç dökülmesi süreci başlar. Genellikle saç ekimi yaptıran kişilerde kaygıya neden olsa da endişe edilecek bir durum değildir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken önemli unsurların başında gelen konu da kullanılacak olan saç bakım ürünleridir. Operasyon sonrası saç derisinin hassasiyetine uygun olan ve iyileştirici içerikte bitkisel ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Saç köklerini besleyici ve saçları güçlendirici içerikteki bitkisel şampuanlar bu aşamada faydalı olabilir. Özellikle operasyon sonrası ilk 2 ay saç spreyi ve jöle gibi kimyasal içerikli saç bakım ürünlerinden uzak durulması gerekir.

 

Sonuç olarak, saç ekimi sonrası süreci bilinçli olarak geçirmek, kişilerin psikolojik olarak daha rahat bir iyileşme süreci geçirmesini sağlar. Dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterildiğinde saç ekiminin başarılı sonuçlanmaması için bir sebep yoktur.