İşte Tüm Süreç: Saç Ekimi Sonrası 120 Gün İşte Tüm Süreç: Saç Ekimi Sonrası 120 Gün
İşte Tüm Süreç: Saç Ekimi Sonrası 120 Gün

İşte Tüm Süreç: Saç Ekimi Sonrası 120 Gün

09.06.22

Saç ekimi, şiddetli saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan saçlarda seyrelme için oldukça etkin bir estetik tedavi yöntemidir. Saç ekimi, bir günde tamamlanabilen basit bir operasyon gibi görünse de operasyon sonrası tedavi süreci uzun solukludur. Saç ekimi sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar, işlemin başarısını etkileyen önemli detaylardır. Saç ekimi 120 gün periyodu, işlem sonrası dikkat edilmesi gereken noktaları ve değişimler ile önem taşır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Hafta

 

Saç ekimi operasyonundan sonra ilk iki hafta saç derisinin en hassas olduğu dönemdir. Bu nedenle saç ekimi sonrası iki haftalık süreçte ekilen saçların zarar görmemesi açısından son derece hassas davranılmalıdır. Bu noktada yatış pozisyonundan, kıyafet giyip çıkarmaya kadar birçok alanda dikkatli olunması tavsiye edilir.

Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme sürecinin başlamasıyla birlikte, saç derisinde kızarıklık, kabuklanma ve kaşıntı görülmesi son derece normaldir. İşlemden 3-4 gün sonra ilk yıkamanın yapılmasıyla birlikte, düzenli yıkamalarla kabuklanmalar ortalama 10 gün içerisinde kendiliğinden saç derisini terk eder. Saç ekimi sonrası başlayan kaşıntı durumlarında da mümkün olduğunca temastan kaçınılması ve kaşıma ihtiyacı duyulduğunda parmak uçlarını kullanarak nazik hareketlerle ihtiyacın giderilmesi tavsiye edilir.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk Ay ve Sonrası

Saç ekimi işleminin üzerinden geçen 1 ayın sonunda kabuklar iyileşmiş, genellikle kaşıntı ve kızarıklıklar azalmış olur. Bazı durumlarda kızarıklıklar 1-2 ay boyunca görülmeye devam edebilir. Saç ekiminden sonra 1. ayda şok dökülme adı verilen geçici bir saç dökülmesi süreci başlar. Bu durum saç ekimi yaptıran kişilerin birçoğunda görülen, iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Şok dökülme birçok kişi için moral bozucu olabilse de geçici bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

 

Şok dökülme genellikle 2. ayın sonunda tamamen biter. Bu sürecin bitişiyle, ekim bölgesinden saçlar çıkmaya başlar. Bu dönemde saç bakım rutininde kullanılan ürünlerin saç köklerini besleyici ve güçlendirici içerikte olmasına özen göstermek ve kimyasal içeriklerden kaçınmak, yeni çıkacak olan saçların kalitesini arttırma açısından fayda sağlayacaktır. Saç ekimi sonrasında saçların güçlü ve sağlıklı olarak çıkması genellikle 120 günü bulabilir.

 

Saç ekimi tedavi sürecinde ilk 120 gün, operasyonun sonuçları açısından kritik bir dönemdir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara özenli olmak, doğru saç bakım ürünleri kullanmak operasyonun başarısını olumlu etkileyen faktörlerdir.