Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Belirtileri
Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

18.01.22

Saç ekimi tedavisi, saç kaybı için doğal ve kalıcı bir çözümdür. Cerrahi bir işlem olduğu için güvenilir ve temiz kliniklerde yapılıyor olması gerekir. Saç ekimi yaptıracak kişiler yaptıracakları yerin güvenilirliğinden emin olmalıdır. Profesyonel kişilerin saç ekimini yapması, işlem sonrası olası problemleri en aza indirecektir.

 

Cerrahi bir işlem olan saç ekimi sonrası bazı komplikasyonlar oluşması mümkündür. Her cerrahi işlem, sonrasında enfeksiyon riski taşımaktadır.

 

Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

 

Saç ekimi sonrasında bazı belirtiler enfeksiyon riskini işaret edebilir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

  • Saç derisinde kanama
  • Ödem oluşması
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı

 

Bu belirtiler bazen saç ekimi sonrası normal süreçte de görülebilir. Bu nedenle enfeksiyon durumu göz ardı edilebilir. Özellikle kaşıntı, hemen hemen her hastanın iyileşme sürecinde görülen bir durumdur. Normal kabul edilse de iyileşme sürecinde bu belirtiler doktorunuz tarafından takip edilmelidir. Doktorunuz enfeksiyon oluştuğuna karar verirse bu yönde tedavi önerecektir.

 

Saç ekimi sonrası enfeksiyon riskini azaltmak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle ilk 2 haftalık süreç kritiktir. Bu süreçte saç ekimi yapılan bölgeye temas en aza indirilmelidir. Gömlek veya fermuarlı giysiler tercih edilmeli, yatarken de yastıkla temas etmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca bu iki haftalık süreçte spor, sauna ve solaryum gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bu gibi aktiviteler saç ekimi bölgesinde enfeksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir. Saç yıkama işlemlerinde de havlu kullanılmaması önerilmektedir. Sonuç olarak, saç ekimi sonrası operasyon bölgesinin temiz tutulması, enfeksiyon oluşmaması açısından önem taşımaktadır. Bölgeye temas etmekten kaçınmak, terlememek ve hijyene dikkat etmek, iyileşme sürecinin rahat atlatılması açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır.

 

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterildiğinde enfeksiyon riski azalacaktır. Ayrıca operasyon sonrası düzenli doktor kontrolü de olası komplikasyonların erken fark edilmesi açısından önemlidir. Bu süreçte kişisel hijyene özen göstermeniz, mümkün olduğunca saç ekimi bölgesinden temastan kaçınmanız ve saçınızla ilgili atacağınız her adımda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.