saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Normal mi?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Normal mi?

19.11.21

Saç ekimi, saç derisinde dökülmeye karşı dirençli saç köklerinin alınarak seyrek saç bulunan bölgedeki kanallara ekilme işlemidir. Bu işlem sonucunda kaşıntı problemi yaşamanız oldukça normaldir. Peki saç ekimi sonrası kaşıntı ne zaman geçer? Yaklaşık üç ay devam edebilen saç derisi kaşıntısı, bu işlemi yaptıran birçok kişide meydana gelebilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken bölgeyi kaşımamaya özen göstermektir. İşlemden sonraki ilk 20 gün, ekilen saçların tutunabilmesi için kritiktir. Bölgeyi kaşımanız ekilen saçların tutunmasını zorlaştırır. Bu da işlemin başarı oranını düşürür. Bazı durumlarda kaşıntı şiddetli olabilir ve kaşımak isteyebilirsiniz. Bu durumda da olabildiğince nazik olmalısınız.

 

Özellikle saç ekimi sonrasında ilk 14 gün yoğun kaşıntı yaşayabilirsiniz. Bu da çok normal bir durumdur. Yoğun kaşıntılar ilk iki haftadan sonra hafiflemeye başlar ve git gide azalır. Zamanla saç telleriniz çıkmaya başlayacağından dönem dönem bu kaşıntıları yaşamanızda ters giden bir şey yoktur.

 

Operasyon sonrasında kaşıntı meydana gelmesine sebep olan faktörler nelerdir?

 

  • Saç ekimi yapılan bölgede meydana gelen kabuklanmalar kaşıntıya sebep olabilir.
  • Özellikle işlem sonrasındaki birinci ve ikinci ayda saç köklerinden uzayan saçlar kaşıntı yapabilir.
  • Saç ekimi işleminden sonra dikkat edilmesi gereken noktalara özen göstermemek, enfeksiyona yol açabilir ve bu durumda kaşıntı problemiyle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Saç ekimi sonrası meydana gelen kaşıntılar normal karşılansa da enfeksiyon durumunda meydana gelen kaşıntı dikkate alınmalıdır. Bu yapılan işlem sonrası oluşabilen çeşitli reaksiyonların tedavi edilmesi açısından önemlidir.
  • Saç ekimi sonrası saç için kullanılan kozmetik ürünler kimyasal içerikli olduğundan bazı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu tür durumlarda da kaşıntı meydana gelebilir. Saç derinizin böyle bir alerjik reaksiyon verdiğini düşünüyorsanız kullandığınız ürünü kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

 

Özetle, saç ekimi sonrası meydana gelebilen kaşıntı çoğu zaman normaldir. Alerji ve enfeksiyon durumlarında doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. Bunun dışındaki durumlar saç ekimi yaptıran birçok kişide meydana gelebilir. Mümkün olduğunca kaşımamaya çalışmak bu noktada verilebilecek en iyi tavsiyedir.