Saç Ekimi Sonrası Tıraş Olunur mu? Saç Ekimi Sonrası Tıraş Olunur mu?
Saç Ekimi Sonrası Tıraş Olunur mu?

Saç Ekimi Sonrası Tıraş Olunur mu?

29.04.22

Saç ekimi, hastanın sağlıklı saç köklerinin cerrahi yöntemler ile toplanarak, saçsız bölgeye ekilmesi ile yapılır. Saç ekimi operasyonu sonrası süreç de ekilen saç köklerinin korunması bakımından önemlidir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin aklında, saç ekimi sonrası süreç ile ilgili birçok soru vardır. Bu sorulardan bir tanesi de saç ekimi sonrası tıraş konusudur.

 

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?

 

Saç ekimi sonrası, greft adı verilen ekilen saç köklerinin, sağlıklı bir şekilde yerleşebilmesi için biraz zaman gerekir. Bu zamanda saç köklerinin zarar görebileceği her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Bu aktivitelerden bir tanesi de saç kesimidir. Özellikle greftlerin oturma sürecinde ilk 2 ay kritik olduğundan, saç ekimi sonrası 2 aylık süreçte saç kestirmek önerilmemektedir.

Saç ekimi operasyonu üzerinden geçen 2 ayın sonunda, hasta dilerse saçlarını makas ile kestirebilir. Ekilen saçların zarar görmemesi adına makas dışındaki aletlerin kullanımı tavsiye edilmez. Saç ekimi sonrasında saç derisinde kabuklanma ve kızarıklıklar olabileceğinden, saç derisinin hassasiyeti nedeniyle saç kesiminde makas kullanımı makineye kıyasla daha güvenlidir.

Operasyondan 3 ay sonra, saç derisindeki kabuklanma ve kızarıklıklar tamamen geçtiğinde, hasta dilerse makine tıraşını tercih edebilir. Saç ekiminden sonra geçen 3 ayın sonunda saç kökleri de saç derisine daha sağlam tutunacağından makine tıraşı yapılabilir. Bu noktada tıraşı yapacak kişinin dikkatli olması, saç köklerinin zarar görmemesi adına önemlidir.

 

Saç Ekimi Sonrası Tıraşta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekiminden etkin bir sonuç alınabilmesi için, operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de tıraş konusudur. Ekilen saç köklerinin sağlığı için saç ekiminden belli bir süre geçtikten sonra kesim işleminin doğru materyallerle yapılması gerekir. Ayrıca kullanılan materyalin hijyeni de önemlidir. Bu nedenle saç kesimi yaptırılan yerin hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Gerekli hijyen koşulları sağlanmadığında enfeksiyon riskleri ortaya çıkabilir.

 

Saç ekimi sonrası süreçte, tıraş için doğru zamanın beklenmesine ve hijyenik ürünler kullanılmasına özellikle dikkat edilmelidir.