saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?

Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Beslenilmelidir?

08.09.21

Saç ekimi sonrasında kullanılacak ürünler konusunda beslenme ürünlerine de dikkat edilmelidir. Beslenme, vücudumuzun gelişimi için oldukça önemlidir. Bazen yetersiz beslenmeden kaynaklı pek çok sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Beslenme, saçlarımız için de gerekli olan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Yetersiz ve sağlıksız beslenme saç dökülmesine neden olduğu gibi, iyi bir beslenme düzenli de aksine saçların güçlenmesine yol açmaktadır. Protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olan besinlerin tüketilmesiyle birlikte saç köklerinin güçlenmesinin yanı sıra, hızlı uzama da gerçekleşmektedir.

Buna bağlı olarak da beslenme, saç ekimi sonrasında da oldukça önemlidir. Saç ekimi sonrasında düzenli ve yeterli beslenme ile saç köklerinin güçlenmesi ve uyum sağlaması oldukça kolay bir hale gelmektedir. Nasıl bir ameliyattan sonra düzenli beslenmeden sonra hızlı bir şekilde iyileşme sağlanırsa, saç ekiminden sonra da aynı şeyler geçerlidir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Vücudumuzdaki her hücre için farklı bir vitamine ihtiyaç duymaktayız. Protein, mineral ve vitamin dengesinin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Saç ekiminden sonra düzenli beslenme sürecine girilmesi de oldukça önemlidir. Saçlar için gerekli olan en önemli vitaminlerden biri de B vitaminidir. Tam tahıllı ürünler, süt, yoğurt, balık, tavuk ve kuru baklagiller gibi önemli proteinler, bu noktada en çok tüketilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Diğer bir yandan, demir eksikliği saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Buna bağlı olarak da demir içerikli besinlerinde tüketimi oldukça önemlidir. Ispanak, kabak çekirdeği ve sarımsak gibi ürünler, demir ihtiyacını karşılayan besinler arasında yer almaktadır.

Fakat bu süreçte sadece belirli vitaminler ile sınırlı kalınmamalıdır. Bütün vitamin ve proteinlerin düzenli olarak alınması, uzun vadede saçların güçlü olmasını sağlayacaktır. Diğer bir yandan, besinlerle yeterli vitaminleri alamadığımız noktalarda da gıda takviyelerinden destek alınabilir. Bu vitaminler, eksikliği tespit edildiğinde ve gerekli görüldüğü zaman doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu sayede beslenme zincirindeki eksiklikleri tamamlayarak saç ekimi sonrası sağlıklı saçlara sahip olmak daha mümkün olacaktır.