Saç Ekimi Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir? Saç Ekimi Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
Saç Ekimi Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

22.02.22

Saçlar dış görünümün önemli bir tamamlayıcısıdır ve gür saçlara sahip olmak birçok kişi için cezbedicidir. Saç ekimi son yıllarda kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Saç ekimi işlemi kadar, saç ekimi sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler de büyük öneme sahiptir. Saç ekim sonrası güneş özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün en önemli süreçtir. Saç derisinde açılan deliklerin tamamen iyileşmesi zaman aldığı için kafa bölgesini korumaya özen gösterilmelidir, bu nedenle evde istirahat etmek önerilir.
  • Saç derisindeki yaralar henüz iyileşmemiş olduğundan, ilk 3 gün içerisinde saçlar yıkanmamalıdır.
  • Saç ekimi işleminden sonraki ilk 7 gün boyunca sigara ve alkol tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  • Saç ekim sonrası güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak saç derisini rahatsız edebilir bu nedenle saç ekiminden sonra 3 ay boyunca güneşlenmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Saç ekiminden sonraki ilk ayda fazla spor yapmamak ve ağırlık kaldırmamak, ekilen saçların saç derisine tutunması açısından daha faydalı olacaktır.
  • Saç ekimi sonrası kafa bölgesine olabildiğince temas etmemek, ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
  • Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu, saç köklerine ve baş bölgesindeki yaralara zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bu nedenle kafa bölgesinin yastıkla olan temasının en aza indirilmesi yararlı olur.

Saç Ekimi Sonrasında Karşılaşılabilecek Durumlar

Saç ekiminden sonra bazı olası durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlardan bir tanesi baş bölgesinde ağrı görülmesidir. Saç ekimi sırasında saç derisine birçok delik açıldığından, yaraların iyileşme süresinde hafif bir ağrı ile karşılaşılması olası ve normal bir durumdur. Ayrıca, saç ekimi yapılan bölgede ve donör bölgede şişlik görülmesi de mümkündür. Şişlik birkaç gün sürebilir, bu durum yaygın ve normaldir. Saç ekimi yapılan bölgenin zamanla iyileşmeye başlamasıyla birlikte, kabuklanan yaralar kaşınabilir. Bu durumda yaraları kaşımamak, yaraların izinin kalmaması anlamında daha sağlıklı olacaktır. Saç ekiminden sonra, uygun zamanda saçların düzenli yıkanması bu durumu önleyebilir. Bioxcin Forte Şampuan, saç ekimi sonrası kullanıma da uygun formülü ile saç dökülmesini önlemeye ve hassas saç derisini rahatlatmaya yardımcı olur.