HASSAS SAÇ DERİSİ & BELİRTİLERİ

Hassasiyet, saçlı deri de dahil olmak üzere deri üzerinde yanma, batma, kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik belirtilerini gösteren bir durumdur. Dış faktörlere bağlı olarak, kuru ve yıpranmış bir cilt, çevresel etkiler (soğuk hava, çevresel kirlilik), deriye uygulanan preparatlar bu durumu tetikler. Hassas/Duyarlı deri, alerjik reaksiyonlar ve enflamasyona bağlı olduğu düşünülmektedir.  Hassasiyet deri probleminin bir parçasıdır. Bariyer fonksiyonunun bozulduğu durumlarda daha çok görülmüştür. Transepidermal Su Kaybı (TEWL) ‘un artışına bağlı olarak derinin bozulan bariyer fonksiyonu sonucu normalde problem yaratmayan alerjen ve iritan maddelerin daha yüksek oranda penetrasyonu sonucu hassasiyete yol açtığı düşünülmektedir. 

Hassas saçlar için uygun olan yumuşak bir şampuan saçlı derinin ekosistemini koruyacak, saçın pürüzsüzlüğünü geri kazanmasını ve onarılmasını sağlayacaktır.

HASSAS SAÇ DERİSİNİN SEBEPLERİ;

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Kuru ve hasarlı cilt
  • Aşırı sıcak / soğuk gibi çevresel faktörler

HASSAS SAÇ DERİSİNİN BELİRTİLERİ;

  • Kızarıklık
  • Kaşınma
  • Kuruluk

Hassas saç derisi için şampuanlar hipoallerjenik ve boya içermeyen özel bir formülasyon olarak tasarlanmalıdır.

Hassas deri problemi, yani zaman zaman artan yanma-batma hissi ve kızarıklık, tüm dünyada oldukça yaygındır. Kadınlarda, erkeklere oranlar daha fazla görülmektedir. Bu kişiler genel olarak kullanılan topikal ilaçlara, kozmetik ürünlere ve UV, sıcak, soğuk, rüzgar gibi fiziksel faktörlere aşırı tepki verirler. Psişik stres ve hormonal faktörler de bu duyguyu artırabilir. Bu yanma ve batma hissi özellikle Stratum korneum (SK) geçirgenliği göreceli olarak daha ince olan yerlerde yüksektir. Hassas saçlı derideki rahatsız edici duyumlardan C tipi myelinsiz ısıya duyarlı fibriller sorumlu tutulmaktadır, fakat asıl problemin ne olduğu henüz anlaşılmamıştır. Ayrıca bu tip deriye sahip olan kişilerde hassas bir duyusal sinir ağı mevcut olduğu düşünülmektedir.  Bazı hastalarda yanma-batma hissine vazodilatasyon ve enflamasyon da eşlik edebilir. (2)

HASSAS SAÇLI DERİ SORUNLARI İÇİN TAVSİYELER

  • Hassas saç derisi için geliştirilen uygun saç ürünü seçilmeli
  • Saçlar ılık su ile yıkanmalı

KAYNAKLAR

  1. Baumann, L. Sensitive skin. In Cosmetic Dermatology. Baumann, L. ed., McGraw Hill. New York (2009): 94-97.
  2. McGlone, F.; Reilly, D. Sensitive skin and somatosensory system. In Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. Draelos, Z.D. ed., Wiley Blackwell. Oxford (2010): 38-46.