İNCELMİŞ SAÇ VE İNCELMİŞ SAÇ PROBLEMLERİ

İncelen saç (Thining Hair), insanlarda yaş ilerledikçe görülür ve genel saç dökülmesiyle birlikte saçların uzunca bir süre boyunca incelmesiyle seyreder; bu incelmeye saç dökülmesi eşlik edebilir veya etmeyebilir. Kadınlarda genellikle frontal saç çizgisi korunur ve erkeklere oranla minyatürizasyon durumu şiddetli değildir. Bu gözlemler genellikle kadın tipi saç dökülmesinde androjenlerin ana unsur olduğunu destekler. 

Canlı dokular sürekli beslenmesi gereken ve kalitesini korumak için birçok madde ve vitaminlere ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur veya hücreler tarafından yapılır. Saç kökü de canlı bir doku olduğu için beslenmesi gerekmektedir. Saça kalite veren bu maddelerin azalması kişide saç dökülmesi ve saçta kalite kaybı şeklinde ortaya çıkar. Saçta kalite kaybının belirtileri; saçta incelme, çabuk kırılma, saçın uzamaması, saçın sönmesi, şekillendirememe ve beyazlaması gibi sorunlar olarak görülür.

Yeni çıkan saç köklerinin çapları, uçlarının kesitlerinden daha ince olan saçlara incelen saçlar denir. (1)

Saç telinin incelmesinin nedenleri;

 • Saçın kimyasallarla açma işlemi
 • Yaş faktörü
 • Hormonların uzun dönemdeki etkisi
 • Yeterli ve dengeli beslenmemek

Saçta kalite artışı sağlayan maddeler;

 • Keratin
 • B7 vitamini (biotin)
 • L-Sistin
 • Silisyum
 • Çinko
 • Magnezyum
 • B5 vitamini

Androgenetik Alopesi’ de (AA) foliküller, terminal kıllardan vellüs tipi kıllara kadar daralarak minyatürize olmaktadır. Fizyolojik olarak bu süreç, yavaş ve bir dizi foliküler döngü boyunca ilerlediği düşünülmektedir. 

Minyatürizasyon, bir saç döngüsünü telojen faza çevirebilen, uzun adımlı bir süreç olup, doğruluğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Saç dökülmesiyle birlikte görülmekte, hücre sayısında ve dermal papillanın boyutunda azalmaya neden olabilir. 

Bu süreçten, foliküler birimler tümüyle etkilenmektedir ve bu durumun yoğunluğu saç şaftının uzunluğunu, pigmentasyonunu ve çapındaki azalmayı belirler (2).

Telogen Effluvium, çeşitli fiziksel ya da ruhsal streslere bir reaksiyon olarak oluşan saç döngüsünün anormalliğidir. Effluvium’ un derecesi ajanın tipinden ziyade, maruz kalma süresi ve şiddetine bağlıdır Telogen Effluvium (TE) anajen fazdaki saçların telojen faza geçişindeki döngünün ertelenmiş bir sonucudur. İlk fırsatta anajen fazdaki saçların çoğu hızla telojen faza geçmesiyle oluşan durumdur (3-5).

 1. Inui S, Nakajima T, Nakagawa K, et al: Clinical significance of dermoscopy in alopecia areata: analysis of 300 cases. Int J Dermatol 2008;47:688-93.
 2. O. T. Norwood, “Incidence of Female Androgenetic Alopecia (Female Pattern Alopecia),” Dermatologic Surgery, Vol. 27, No. 1, 2001, pp. 53-54.
 3. Harrison, S.; Sinclair, R. Telogen effluvium. Clin. Exp. Dermatol. 2002, 27, 385–389.
 4. Paus R, Olsen EA, Messenger AG. Hair growth disorders. In: Wolff K, Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller As, Leffell DJ, editors. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 7th ed. USA; The McGraw-Hill Companies Inc.; 2008. p. 753-77.
 5. Tosti A, Misciali C, Piraccini BM, Peluso AM, Bardazzi F. Drug induced hair loss and hair growth. Drug Saf 1994;10:310-7.