hassas ciltler için bakım önerisi

Hassas Cilt Nedir? Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

27.07.23

Hassas ciltler, dış etkenlere karşı daha hassas ve reaktif olan cilt tipleridir. Bu cilt tipi, çevresel faktörler, kimyasal maddeler veya yanlış cilt bakım ürünleri kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak kolayca tahriş olabilir. Hassas ciltlerin daha özel ve özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Peki, hassas cildinize nasıl daha iyi bakabilirsiniz? Yazımızın devamında hassas ciltler için cilt bakımı önerilerini ve merak ettiğiniz daha pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt, kolayca tahriş olabilen bir yapıdadır. Hassas ciltler genellikle kızarıklık, kuruluk, kaşıntı ve yanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu cilt tipine sahip kişiler kimyasal içeren bakım ürünleri, sıcaklık değişiklikleri ve düzensiz beslenme gibi etkenlere karşı da hassasiyet gösterir. Dolayısıyla cildin korunmasına, yatıştırılmasına ve  hassasiyetlerine uygun ve doğru bir şekilde bakım yapılması önemlidir. Hassas cilt bakımında hipoalerjenik içeriklere sahip olan ve bu cilt yapısı için özel olarak formüle edilen ürünler tercih edilebilir. 

Neden Bazı İnsanlar Hassas Bir Cilde Sahiptir?

Bazılarımızın cildinin diğerlerine oranla daha hassas olmasının ardında yatan birtakım sebepler bulunur. Sağlıklı bir ciltte hücreleri koruyan ve tahrişe yol açabilecek etkileri cildin alt katmanlarından uzak tutan bir cilt bariyeri mevcuttur. Bu yapıdaki bir ciltte akne ve benzeri cilt sorunları yaygın değildir. Ancak cilt bariyerinin yıpranması hâlinde hassasiyet seviyesinde önemli bir artış yaşanabilir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmama ve agresif kimyasallar içeren bakım ürünleri kullanma gibi hatalar cilt bariyerine zarar vererek cilt hassasiyetine yol açabilir. 

Cilt hassasiyeti, bireyin sağlık durumu ve genetik yatkınlığı ile de alakalı olabilir. Elbette tüm hassas cilt tipleri aynı değildir. Dolayısıyla akne eğilimi, rozasea, kaşıntı ve alerji gibi hassasiyet gruplarından hangisine dâhil olduğunuzu bilmenizde ve buna uygun bir bakım rutini oluşturmanızda fayda vardır. 

Hassas Ciltler için Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildiniz küçük değişikliklerden dahi ciddi şekilde etkileniyorsa bakım konusunda özenli bir yaklaşımda olmanızı öneririz. Bu noktada pek çok kişi “Hassas cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayabilir. Cildinize hak ettiği özeni göstermenize yardımcı olacak bakım önerilerini sizin için sıraladık: 

  • Hassas ciltler için hipoalerjenik ve parfümsüz temizleyiciler tercih edilmelidir. Cildi tahriş etmeden nazikçe temizlemeye özen gösterilmelidir. 
  • Bu yapıdaki ciltler genellikle kurumaya eğilimlidir. Dolayısıyla nemlendirici ürünler, hassas cilt bakımı rutinlerinin olmazsa olmaz parçasıdır. Parfümsüz, hafif ve nemlendirici özelliklere sahip ürünler tercih edilmelidir.
  • Hassas ciltler güneşe karşı daha kırılgan olabilir. Bu yüzden güneş koruyucu ürünler kullanmak ve güneşten korunmak önemlidir.
  • Parfüm, alkol, renklendirici gibi cilt tahrişine neden olabilecek maddelerden kaçınmak önemlidir. Ürünlerin içeriklerini dikkatlice kontrol ederek hassasiyet yaratabilecek seçenekleri tercih etmemeniz önerilir. 
  • Yeni bir ürün kullanmadan önce küçük bir bölgede deneme yaparak ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bir tepki olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Bu öneriler hassas ciltler için genel bir rehber niteliğindedir. Ancak her bireyin cildi farklı olduğu için kişiye özel cilt bakım rutini oluşturmak için bir dermatologdan yardım almak önemlidir.

Kaçınılması Gerekenler

Hassas ve kuru cilt bakımında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bazı maddeler veya alışkanlıklar cilt tahrişine veya reaksiyonlara neden olabilir. Kaçınılması gerekenler arasında şunlar bulunur:

  • Parfümler hassas ciltlerde tahrişe ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Parfümlü ürünlerden kaçınmak önemlidir.
  • Sıcak su, hassas ciltleri daha da tahriş edebilir. Bu yüzden cildi yıkarken ılık su tercih edilmeli ve sert temaslardan kaçınılmalıdır.
  • SLS gibi bazı kimyasal maddeler hassas ciltleri tahriş edebilir. Bu tür içeriklere sahip ürünlerden kaçınılmalıdır. 
  • Hassas ciltlerde aşırı peeling veya sert eksfoliasyon işlemleri cildi tahriş edebilir. Nazik ve hafif bir şekilde eksfoliasyon yapmak önemlidir.

Bu maddelerin hassas ciltler için potansiyel tahrişlere neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Her bireyin cilt yapısı farklı olduğu için kişiye özel bir yaklaşımla cilt bakım rutini oluşturmak adına dermatolog tavsiyesi almak önemlidir.