Akne Nedir Akne Nedir
sivilce nasıl önlenir

Sivilce Nasıl Önlenir?

17.05.21

 Sivilce ve akne, her yaştan insanda rastlanabilen bir deri hastalığı olarak karşımıza çıkar. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimlerden dolayı, gençlerde daha sık görülebilir. Ciddi bir hastalık olmamakla birlikte, doğru tedavi edilmediği takdirde ciltte kalıcı izlere sebebiyet verebilir.

Sivilce, cilt altındaki kıl foliküllerinin ölü deri ya da yağ tarafından tıkanması ile oluşur. Bu durum, derideki bakterilerin çoğalmasına ve cildi tahriş etmesine neden olur. Sivilce oluşumu genellikle; yüz, boyun, sırt ve omuzlarda meydana gelir. Özellikle yüzde ve çevresinde meydana gelen sivilce, kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkiler. Kimi durumlarda bu kişiler, kendilerini toplumdan soyutlama noktasına kadar gelebilir.

Sivilceye Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir? 

Sivilce ve akne önlenemez bir hastalık değildir. Doğru tedavi ve doğru bakım ürünleri ile birlikte akne oluşumu tamamen veya büyük çoğunlukta engellenebilir. Bunun için kişiler, çeşitli faktörlerle birlikte cilt bakımlarına dikkat etmelidir. Bu amaçla günde üç kez yüz yıkanmalıdır. Yüz yıkamak, cilt yüzeyinde bulunan kiri ve fazla yağı temizlemede etkili ve basit bir yöntemdir. Yüz ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca yüz, sert bezlerle, sünger veya banyo lifleri ile ovalanmamalıdır. Bu durum cildi tahriş eder ve sivilce oluşumunun önünü açar. Bunun yanında, banyo lifleri üzerinde çeşitli bakteriler bulundurduğu için, yüz temizlemek için uygun bir materyal değildir. Ayrıca, kendi cildinizi iyi takip etmelisiniz. Günde 3 kez yüz yıkamak, sizin cildiniz için uygun olmayabilir, cildinizin kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple, kişiler kendi ciltlerini iyi analiz etmelidir.

Ellerimiz gün boyunca bir sürü nesneyle temas eder. Bu nesneler üzerinden alınan bakteriler yüze taşınabilir, yüzde bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple, sivilce ile mücadele ederken, yüze dokunmaktan ve onları sıkmaktan kaçınmalısınız. Sivilceleri patlatmak da iyileşme süresini uzatmasının yanında enfeksiyona ve kalıcı yara izlerine sebep olabilir. Cilt tipine uygun akne karşıtı bakım ürünleri tercih etmek de sivilce önlemede önemli bir faktördür. Sebum dengeleyici krem, yüz yıkama jeli ve akne karşıtı bakım serumu kullanarak sivilce oluşumunu engellemek mümkündür.