Saç Ekimi Yaptıran Kişiler Saçlarını Nasıl Yıkamalı? Saç Ekimi Yaptıran Kişiler Saçlarını Nasıl Yıkamalı?
Saç Ekimi Yaptıran Kişiler Saçlarını Nasıl Yıkamalı?

Saç Ekimi Yaptıran Kişiler Saçlarını Nasıl Yıkamalı?

19.08.22

 

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu meydana gelen saç kaybı için kalıcı bir çözüm yöntemidir. Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için, işlem sonrası da tedavinin başarısı bakımından önem taşır. Saç ekiminden etkili sonuçların alınabilmesi için işlem sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilmelidir. Bu noktalardan bir tanesi de saç ekimi sonrası yıkamadır.

 

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Olmalıdır?

 

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken birçok noktadan bir tanesi de yıkama konusudur. Saç ekimi sonrası ilk yıkama genellikle operasyondan üç ya da dört gün sonra önerilir. İlk yıkama sonrasında, gerekli bilgilerin verilmesi ve hijyen koşullarının sağlanması adına, saç ekiminin gerçekleştirildiği klinikte ve doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir. Doktorun verdiği yönergeler dahilinde gerekli koşullar sağlandığında ilk yıkama evde de yapılabilir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olabildiğince saç köklerine zarar vermeyecek şekilde nazik olmaktır. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde oluşan kabuklanmaların saç derisini terk etmesi, saç köklerinin nefes alarak güçlenmesi için yıkama önemli bir noktadır. Ekilen saç köklerinin zarar görmemesi adına saç köklerine baskı yapılmadan nazik yıkama yapılması ve yıkamada kullanılan şampuanın kimyasal içerikli olmaması tavsiye edilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

 

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde özellikle ilk iki hafta günlük düzenli yıkama önerilir. İki haftalık süreç sonrası ise yıkama sıklığı haftalık 2-3 güne düşürülebilir. Bu noktada doktorun tavsiyeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Saç ekimi sonrası ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde tutunması yaklaşık olarak 6-8 ayı bulabilir ve bu süre kişiden kişiye değişebilir. Saç kökleri tamamen tutunana kadar yıkama esnasında nazik davranılması gerekir.

Saç ekimi sonrası düzenli yıkamalarda, kullanılan şampuan da önemlidir. Saç köklerini besleyici ve güçlendirici içerikte şampuanların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bu noktada kimyasal içeriklerden uzak durmak da saç sağlığı açısından faydalıdır.

Bioxcin Forte Şampuan, özel geliştirilmiş bitkisel formülü sayesinde saç köklerinin beslenmesine yardımcı olarak, güçlenmelerini destekler.