Saç Ekiminden Sonra Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı? Saç Ekiminden Sonra Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?
Saç Ekiminden Sonra Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?

25.02.22

Çeşitli nedenlerden dolayı saçları dökülmüş kişiler için saç ekimi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi, cerrahi bir operasyon olduğundan, operasyon öncesi hazırlık ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, işlemden alınacak sonucu etkileyen önemli noktalardır. Özellikle saç ekimi sonrası süreçte çeşitli noktalara dikkat edildiği taktirde işlemden olumlu sonuç almak mümkündür.

Saç ekimiyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de saç ekimi sonrası saç yıkama sıklığıdır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de saç yıkama konusudur. Genellikle saç ekimi sonrası üçüncü veya dördüncü gün ilk yıkama gerçekleştirilir ancak bu durum kişiden kişiye değişebileceğinden hekim önerisine göre ilk yıkama yapılmalıdır. Operasyon sonrası yıkama ile ilgili gerekli bilgilerin verilmesi ve hijyen koşullarının sağlanması bakımından ilk yıkamanın klinikte yapılması önerilmektedir. Gerekli koşullar sağlandığında saç ekimi sonrası ilk yıkama evde de yapılabilse de yıkama sürecinde hekim yönergeleri dikkate alınmalıdır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada amaç operasyon sonrasında oluşan kabukların temizlenmesi ve saç köklerinin nefes alarak beslenmesi ve güçlenmesidir. Yıkama esnasında ekilen saçlara zarar gelmemesi adına olabildiğince saç köklerine baskı yapmadan nazik davranılmalıdır. Ayrıca saç köklerine zarar verebilecek içerikte ürünlerin kullanımından da kaçınılmalıdır.

 

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Sıklığı

İlk yıkamadan sonra genellikle yaklaşık iki hafta her gün düzenli olarak saçların yıkanması gerekir. İki haftalık süreç sonrasında haftada en az 2-3 kez yıkama yapılmalıdır. Durumun tamamen normalleşmesi kişiden kişiye değişse de saç köklerinin tamamen yerine oturması 6-8 aylık bir süreç gerektirebilmektedir. Bu süreden sonra tamamen iyileşme sağlandığında normal rutinlere dönülebilir. Yıkama sıklığına bakılarak saç ekimi sonrası ilk iki haftanın kritik olduğu söylenebilir. Yine de tüm bu süreci hekim belirlemeleri ve yıkamalar hekim yönergelerine uygun olarak yapılmalıdır.

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde oluşan kabukların kendiliğinden dökülmesi için yıkama işlemi önem taşır. Ekilen köklerin zarar görmemesi için hassas davranılması ve saç köklerini besleyici ve güçlendirici içerikte şampuanların kullanılması önerilmektedir.

Saç ekimi sonrası bölgenin hassasiyetine uygun olarak bitkisel içeriklerin kullanılması faydalı olacaktır. Ayrıca saç köklerini besleyici içerikte şampuanlar kullanılması da ekilen saçların sağlıklı bir şekilde tutunması adına önemlidir.

Bioxcin Forte Şampuan, yoğunlaştırılmış bitkisel formülü sayesinde saçları güçlendirerek saç ekimi sonrasında sağlıklı saç çıkışını desteklemektedir.