Saçlarda Neden Kepek Oluşur? Saçlarda Neden Kepek Oluşur?
Saçlarda Neden Kepek Oluşur?

Saçlarda Neden Kepek Oluşur?

03.12.21

Kepek, normal sürece göre daha hızlı dökülen ölü deri hücrelerine denir ve saç derisini etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Kepek oluşumunu tetikleyen birçok neden vardır. Bu nedenler kimi zaman stres gibi psikolojik kökenli olurken, kimi zaman da saç bakım alışkanlıkları ve diğer rahatsızlıklar ile alakalı olabilir. Kepek oluşumunu önlemek için sorunun kökenine inilmeli, neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Böylelikle kalıcı bir şekilde kepek sorunundan kurtulmak mümkündür. Ancak en doğru sonuç için dermatoloğunuza danışmanızı öneririz.

Saç Bakımı Alışkanlıkları ve Kepek Oluşumu

Saçlarda kepek oluşumunun nedenlerinden bir tanesi saç jölesi, saç şekillendirici ve köpüğü gibi uzun vadede saça zararı dokunan ürünleri sık kullanmaktır. Saçları olması gerekenden az ya da çok yıkamak ve saçları hiç taramamak da kepek oluşumunu tetikler.

Yaş ve Cinsiyetin Saçlarda Kepek Oluşumuna Etkisi

Her yaştan insanın saçında kepeklenme olabilir ancak ergenlik döneminde bu ihtimal artar. Ergenlik döneminde cinsiyet hormonlarının salgılanmaya başlamasıyla, vücut yağ miktarını dengeleyemez ve saçların fazla yağlanması kepeklenmeyi normale göre artırır.  Saçlarda kepek oluşumu cinsiyetler arasında da farklılık gösterir. Erkeklerde 60 yaşına kadar bol miktarda sebum salgılanır ve sebum ile beslenen Malassezia mantarı gereğinden fazla çoğalır. Bunun sonucunda saçlarda kepeklenme görülür. Kadınlarda ise aktif sebum salgılanması 30 yaşına kadardır. Dolayısıyla erkekler kadınlara oranla daha uzun süre kepek sorunuyla karşılaşabilirler.