saç nasıl uzar saç nasıl uzar
saç nasıl uzar

Saç Nasıl Uzar? Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

07.06.23

Saç uzatmak her ne kadar meşakkatli bir süreç olarak görünse de doğru bakım ve rutinlerle bu hayale kavuşmak mümkündür. Saçı sağlıklı şekilde uzatmak uzun vadede saçın güçlü ve canlı görünmesini sağlar. Saç uzatma yolculuğunda saçların doğal ve sağlıklı görünümünün korunması için saçlara bu dönemde fazladan özen göstermeniz doğru olacaktır.

Sağlıklı uzamaya katkı sağlayacak kaliteli saç telleri için saçlara ihtiyacı olan bakımı sağlamalısınız. Yazımızı okuyarak sağlıklı saç uzatma yolculuğunuzda ihtiyacınız olacak temel bilgileri ve bakım ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Saç Nasıl Uzar?

Saçlar, ihtiyacı olan besinler sağlandığında sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecektir. Öte yandan saç kökleri çeşitli sebeplerle gerekli besini alamayabilir ve uzaması yavaşlayabilir. Örneğin stresli yaşam tarzı, düzensiz uyku ve vücutta gerekli vitaminlerin yeteri kadar bulunmaması gibi konular saç uzamasını engelleyebilir.

Saçın güçlenmesine yardımcı olan yağ, serum, maske ve şampuanlarla saç uzamasını destekleyebilirsiniz.  Uzun vadede etkili sonuçlar almak için bitkisel içerikli ve size uygun ürünler tercih etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca beslenme düzeninizde her besin grubuna dengeli bir şekilde yer vererek de sağlıklı saç uzamasını destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Saç Uzatmak için Ne Yapmalı?

Sağlıklı saç uzatmak için sabır ve rutin bakım gerekir. Bu süreçte saçlara ilgi ile bakılmalı ve fazladan özen gösterilmelidir. Saçları yıpratacak uygulamalardan da kaçınmalısınız. Saçlarınızın halihazırda yıpranmış olduğunu düşünüyorsanız ‘’Saç Neden Yıpranır? Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?’’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Saçınızı sağlıkla uzatmak istiyorsanız saç tipinize uygun doğal şampuanı tercih ederek saç köklerinin beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu noktada sağlıklı uzamayı destekleyen bitkisel formüle sahip şampuanlardan yardım alabilirsiniz. Zengin içerikli saç kremleri, maskeler, yağlar veya serumlar da köklerin ve saç tellerinin beslenmesini sağlayarak daha hızlı büyümesine yardımcı olur.  Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve zeytinyağı gibi saç bakımında etkili olan yağlardan faydalanılarak saç uzamasına destek olunabilir.

Evde Saç Uzatma Yöntemleri

Evde saç uzatmak için pek çok yöntem vardır. Basit ama etkili rutinlerle zaman içerisinde saç kalitesinde artma meydana gelir. Aşağıda sıralanan evde saç uzatma yöntemlerini inceleyerek kendiniz için uygun alternatifleri tercih edebilirsiniz.

  • Düzenli olarak saçlarınızı kestirin
  • Beslenme alışkanlıklarınıza protein ve vitamin içeren gıdalar ekleyin.
  • Koparak dökülmeyi önlemek adına yastık kılıfını ipek kumaşla değiştirin.
  • Banyo öncesi yağ terapisi yapın.
  • Şampuanı ve bakım ürünlerini uygularken saç derisine masaj yapın.
  • Saçlarınızı soğuk ya da ılık suyla durulayın.
  • Saçın yapısını bozan şekillendiricileri daha az kullanın.

Saç temizlemeden rutin alışkanlıklara kadar birçok yeniliği hayatınıza adapte ederek saçlarınızın hızlı ve kaliteli uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu basit ve verimli rutinler uzun vadede etkili sonuçlar elde etmeye yardımcı olur. Tarama ve yıkıma alışkanlıklarınızı değiştirerek saçlarındaki kopmaları engelleyebilir ve hızlı uzamayı destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Saç Ayda Ne Kadar Uzar?

Saçın uzama hızı, yaşa, yapısına ve mevsime göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yaz mevsiminde saçlar kış aylarına nazaran daha fazla uzar. Bunun sebebi yüksek sıcaklık ve protein miktarındaki artıştır. Ayrıca gece de saç uzamasında artış görülür. 

Saçın uzama oranını belirleyen faktörlerden bazıları ise biyolojik ve çevresel kaynaklıdır. Cinsiyete ve yaşanılan bölgeye göre saçın uzamasında farklılıklar görülebilir. Örneğin kadınların saçları erkeklere göre nispeten daha hızlı ve sağlıklı uzar. 

Bir saç teli günde yaklaşık 0.3 mm uzama gösterir. Sağlıklı bir saçın ayda 1 cm uzaması ise normal kabul edilir. Saç kırıklarını düzenli alarak ve saçı kaliteli şekilde besleyerek yılda 13 cm’e kadar sağlıklı saç uzatabilmek mümkündür.